Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гладна стачка на санитарки във видинската болница

Как работят Covid отделенията в страната при недостиг на медицински сестри

Медсестра от Карлово: Управата се напъна да ни ръкопляскат, а персонал няма

Снимка: Иван Иванов

Пет санитарки от видинската болница са обявили гладна стачка. В нея не участва нито една медицинска сестра, уточни пред БНР д-р Богдан Томов, заместник-директор на болницата във Видин.

Няма колега в тази болница, който да не си е взел парите от първа линия“, увери той.

Проблемът е, че обявилите гладна стачка нямат необходимия брой отработени часове - 50% от всички часове за месеца, поясни заместник-директорът на болницата във Видин.

Болницата във Видин   Снимка: Радио Видин

Методиката за работещите на първа линия се промени неколкократно за година и половина, уточни Томов.

Не е коректно на върха на четвъртата вълна и на фона на всички останали сестри и лекари, които си спазват медицинските задължения, въпреки че са уморени, да има подобни стачни действия, смята д-р Томов.

Той призова да се направи проверка, за да се установи каква е ситуацията в болницата  и допълни, че от 250 работещи само 5 са недоволни.

Медицинската сестра в болницата в Карлово Силвия Стайкова алармира, че там работят в ситуация на краен недостиг на сестри. От малкия брой сестри на работа една част се пренасочва към ковид сектора.

Управата се напъна да ни ръкопляскат, а персонал няма“, коментира Стайкова в предаването „Преди всички“.

Стайкова призова министри и заместник-министри да се екипират и да влязат в Covid отделения да наблюдават как се работи.

„Искам да влезе някой и да го види това нещо. (…) Условията са отвратителни, мизерни. Това е нечовешко.“

Има най-много по двама санитари на смяна, уточни Силвия Стайкова.

До 7 ноември медицинската сестра е била със сертификат като преболедувала, а сега ще трябва да си направи тест за антитела.

„Няма да се ваксинирам. Ние поне сме решили – повечето „не“. Малко има. Може би единични бройки. Знаете, че ваксината е повторно заразяване. Не съм виждала специалист и да му поставя аз ваксина, която не знам каква е“, мотивира своя избор медицинската сестра.

„Ковид вирусът ще си остане. Ще се утвърдят може би някакви ваксини, ще се прави веднъж годишно като грипната“, смята Стайкова.

Мая Илиева  Снимка: БНР

Ситуацията в страната е здравеопасна, ние алармираме от три години, заяви Мая Илиева, председателят на Синдиката на българските медицински сестри по повод недостига на кадри в болничните заведения.

Според Илиева е трябвало да има индивидуален подход за областните и за общинските болници, където на фона на недостига на медицински персонал една част от него покрива график както в редовните отделения, така и в отделенията, в които се лекуват пациенти с коронавирус.

Назрява и друг проблем – при тестването на децата сестрите в детското и училищно здравеопазване също застават на първа линия, посочи Мая Илиева.

Мненията в детайли чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13