Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гладна стачка на санитарки във видинската болница

Как работят Covid отделенията в страната при недостиг на медицински сестри

Медсестра от Карлово: Управата се напъна да ни ръкопляскат, а персонал няма

Снимка: Иван Иванов

Пет санитарки от видинската болница са обявили гладна стачка. В нея не участва нито една медицинска сестра, уточни пред БНР д-р Богдан Томов, заместник-директор на болницата във Видин.

Няма колега в тази болница, който да не си е взел парите от първа линия“, увери той.

Проблемът е, че обявилите гладна стачка нямат необходимия брой отработени часове - 50% от всички часове за месеца, поясни заместник-директорът на болницата във Видин.

Болницата във Видин   Снимка: Радио Видин

Методиката за работещите на първа линия се промени неколкократно за година и половина, уточни Томов.

Не е коректно на върха на четвъртата вълна и на фона на всички останали сестри и лекари, които си спазват медицинските задължения, въпреки че са уморени, да има подобни стачни действия, смята д-р Томов.

Той призова да се направи проверка, за да се установи каква е ситуацията в болницата  и допълни, че от 250 работещи само 5 са недоволни.

Медицинската сестра в болницата в Карлово Силвия Стайкова алармира, че там работят в ситуация на краен недостиг на сестри. От малкия брой сестри на работа една част се пренасочва към ковид сектора.

Управата се напъна да ни ръкопляскат, а персонал няма“, коментира Стайкова в предаването „Преди всички“.

Стайкова призова министри и заместник-министри да се екипират и да влязат в Covid отделения да наблюдават как се работи.

„Искам да влезе някой и да го види това нещо. (…) Условията са отвратителни, мизерни. Това е нечовешко.“

Има най-много по двама санитари на смяна, уточни Силвия Стайкова.

До 7 ноември медицинската сестра е била със сертификат като преболедувала, а сега ще трябва да си направи тест за антитела.

„Няма да се ваксинирам. Ние поне сме решили – повечето „не“. Малко има. Може би единични бройки. Знаете, че ваксината е повторно заразяване. Не съм виждала специалист и да му поставя аз ваксина, която не знам каква е“, мотивира своя избор медицинската сестра.

„Ковид вирусът ще си остане. Ще се утвърдят може би някакви ваксини, ще се прави веднъж годишно като грипната“, смята Стайкова.

Мая Илиева  Снимка: БНР

Ситуацията в страната е здравеопасна, ние алармираме от три години, заяви Мая Илиева, председателят на Синдиката на българските медицински сестри по повод недостига на кадри в болничните заведения.

Според Илиева е трябвало да има индивидуален подход за областните и за общинските болници, където на фона на недостига на медицински персонал една част от него покрива график както в редовните отделения, така и в отделенията, в които се лекуват пациенти с коронавирус.

Назрява и друг проблем – при тестването на децата сестрите в детското и училищно здравеопазване също застават на първа линия, посочи Мая Илиева.

Мненията в детайли чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04