Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завишаване на текущото потребление с 20% ще създаде проблем

Недялко Калъчев: Няма достатъчно налични тестове за антитела

Може да има забавяне в доставките заради транспортната ситуация в Европа

Недялко Калъчев
Снимка: БГНЕС

Лабораториите не разполагат с достатъчен брой тестове за антитела с оглед на очаквания наплив на желаещи да се тестват от утре. Това стана ясно от думите на д-р Недялко Калъчев, управител на една от големите вериги лаборатории у нас.

В разгара на поредната вълна от коронавирус се правят и достатъчно други тестове, уточни той пред БНР.

„И без сертификационните тестове имаше достатъчно много тестове и ние постоянно завишаваме поръчките към доставчиците. Не съм много убеден, не мога да говоря за цялата страна – не създадохме мрежа за междулабораторно взаимодействие, за да може да се споделят ресурси и да се знае. Ако направим преглед от Видин до Малко Търново и от Силистра до Петрич, аз мога горе-долу да ги изредя къде и какво има. Проблемът е, че е в моята глава, а не на бюрото на министъра. Капацитетът не е ясен за управляващите, ясен е за такива любопитковци като мен. Това не е правилният подход.“

„Едно завишаване с 20% на текущото потребление в момента ще създаде проблем“, прогнозира Недялко Калъчев. Той предупреди, че е възможно забавяне в доставките на тестове предвид транспортната ситуация в Европа.

Всички областни градове имат капацитет донякъде и възможности да изследват тези антитела. Това се отнася и за по-големите общини, поясни Недялко Калъчев. По-малките, които пък не разполагат с такава техника, според него „са прилично обхванати от съответните „майчини“ лаборатории, гнездови лаборатории на областните центрове“.

„В момента повечето от лабораториите в страната, които изследват антитела за коронавирус, работят с тестове, които са, образно казано, от тези, за които става дума във вчерашния брифинг на министерството. Това са антитела срещу спайк протеина, срещу шипчестия белтък на вируса, които антитела се произвеждат и от ваксините. Тоест по тези антитела може да се оцени и ваксиналният имунитет, и имунитет след преболедуване“, коментира д-р Калъчев в предаването „Преди всички“.

На много малко места може да се наложи лаборатории да променят доставчика на оборудването и реактивите, уточни той.

Повечето от големите производители отдавна са направили индексите за преобразуване на измереното количество антитела и над 80% от оборудването у нас позволява лесно преминаване на резултата в BAU единици, поясни д-р Калъчев. Той изрази предположение, че на повечето места ще се установи равновесна цена около 25-30 лева за изследването на антитела.

Този експеримент в момента в България ще бъде отчетен в европейски мащаб, защото са малко страните, които признават антителата – Австрия, която е член на евросъюза, Швейцария, която не е член, колеги от Румъния тръгват по този път. Това, което се случва в България, ще бъде отчетено като едно опитно поле. Защото войната срещу антителата е епична“, подчерта Недялко Калъчев.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48