Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Спомен за пианиста Стефан Траянов

Да си припомним делото на забележителния български музикант Стефан Траянов - пианист, органист, чембалист, един от създателите на великолепния квартет „Еолина“, известен и по международните сцени. Поводът е 85-годишнината от неговото рождение на 1 ноември 1936 г. и 25 години, откакто той напусна този свят - на 1 октомври 1996 г.

Стефан Траянов е роден в София, в семейство на видни интелектуалци - баща му е публицист, литературен критик и поет, а майка му е от рода на Стоян Михайловски, негов чичо е големият поет символист Теодор Траянов. Самият той израства в средата на видни български интелектуалци. Блестящо завършва  Средното музикално училище, после и Музикалната академия в класа на видната клавирна педагожка Мара Петкова.

Още като студент Стефан Траянов създава камерен оркестър, с който изпълнява музиката на любимия си композитор Бах. Приет е за член на международните Бахови дружества в Лайпциг и Хановер. След завършването си участва в създаването на Плевенското музикално училище. През 1963 г. заминава на специализация в Прага, в Академията за музикални изкуства, където учи при прочутата чембалистка Сузана Ружичкова, орган при проф. Иржи Райнбергер, пиано при проф. Франтишек Раух. 

След завръщането си в България започва активна концертна дейност, преподава в Средното музикално училище и Музикалната академия, налага се в нашия концертен живот като задълбочен познавач и изпълнител на бароковата музика и като изключителен педагог. Но оригиналния му учебник “Хармония на джазовите стилове“ е забранен за отпечатване под предлог, че той е завършил Инструменталния фактултет, а не Теоретичния. Каква нелепост!

През 1969 г. Стефан Траянов участва в създаването на един нетрадиционен квартет, наречен "Еолина", и това променя из основи неговия живот на творец цели 25 години - до неговата смърт.

В Златния фонд на БНР е запазено изказване на Стефан Траянов  за създаването и ролята на квартет "Еолина" в нашия музикален живот - запис от 1988 г. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08