Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората за и против сертификата и за антитела

Доц. Божидар Ивков: Трябва да се съобщават и данни за смъртността от други болести извън Covid-19

Снимка: БГНЕС

От тази сутрин всеки, който си направи тест в лаборатория за наличие на антитела, може да получи зелен сертификат, ако отговоря на удловията на МЗ. От рано пред лабораториите в София се извиха опашки от желаещи да проверят имат ли антитела и достатъчни ли ще им бъдат, за да получат удостоверение за това.

Хората споделиха пред БНР, че е твърде голяма стойността за антителата, която са дали експертите, за да получиш сертификат. Други заявиха, че човек трябва да се ваксинира, за да предпази себе си и другите и че антителата не са достатъчен аргумент за получаване на зелен сертификат. Има и столичани, които смятат, че възможността е добра, щом човек е преболедувал:

"Добре е да се съберат цялостно данни за преболедувалите българи от Covid-19. Тези данни би трябвало да послужат за усъвършенстване на здравната политика у нас.

Издаването на сертификат за хора с антитела е дискриминация спрямо хората, които не са преболедували или пък по някакви причини не желаят да се ваксинират", посочи пред БНР доц. Божидар Ивков, доктор по социология, работил към Института за изследване на обществата и знанието към БАН.
Ани Петрова
Доц. Ивков твърди, че според данните в НСИ за 2020 година общата смъртност на 100 000 души е близо 1800 души.

Сред първите две причини това са заради новообразувания, на второ място - заради болести на органите на кръвообращението.

"Тоест 75 на сто от причините за смърт през 2020 се дължи на тези два класа болести.

Делът на починалите от Covd-19 е 123,4 на 100 000 или  - 6,9 на сто от общата смъртност", каза доц. Ивков в предаването "Хоризонт до обед".

"През първите три тримесечия на 2021 година /тоест до септември/ общият коефициент на смъртност е 17,5 на 1000 души, което е почти еднакво като данните за 2020 година. Малко по-ниско е нивото. Говори се само за Covid-19, а не се съобщават данни за другите болести, сякаш те са изчезнали, а това не е така. Друг важен въпрос е защо не събират данни за хората с постковид усложнения."

Неразделна част от живота на доц. Ивков в последните 47 години е болестта на Бехтерев. Доц. Ивков е заместник-председател на Организацията на пациентите с ревматични заболявания в България.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

публикувано на 10.07.25 в 01:20
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00