Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геометрия на толерантността

Изглед към храма „Св. Неделя“ в центъра на София. На преден план: минарето на джамията „Баня башъ“.
Снимка: БГНЕС

16 ноември е Международен ден на толерантността, отбелязван от 1996 г. насам.

Отношенията ни с ръководствата на отделните вероизповедания са на изключително високо морално ниво, отбелязва пред БНР отец Николай Георгиев от православната църква „Св. Неделя“, според когото взаимното уважение е на първо място.

Уважението към традициите, правилата, начина на живот на всеки един от другите е по-важно от собственото „аз“. Приемаме различията, толерираме другия, опитваме се  да помагаме, да подадем ръка, за да получим и обратното.“

Празнично богослужение в католически храм   Снимка: БГНЕС

„Самият факт, че се намираме в т.нар. квадрат на толерантността – основните храмове на основните религии, показва много конкретно, много сериозно за добро отношение на едните към другите. Тези храмове са отворени за всички посетители. Можем да се гордеем, че едните приемат другите по такъв начин“, уверява отец Ярослав Бабик от католическата църква „Св. Йосиф“ в София.

„Когато говорим за убеждения и за вяра, тук толерантност е възможност да приема другата гледна точка“, допълва той.

Традиционната инициатива „Кафе на толерантността“ в Джумая джамия в Пловдив. Инициативата събира представители на различни религии.    Снимка: БГНЕС

Голяма част от напрежението между религиите е изкуствено създадено от политиците, твърди секретарят на Главното мюфтийство Джелал Фаик.

„Населението в България в исторически аспект е доста толерантно към религиозните общности в страната. Ние от векове живеем съвместно и заедно. Друг е въпросът, че политическите факти създават изкуствено напрежение, което повлиява и върху населението.“

Случаите на нетолерантност в България са единични, смята София Коен, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Един от символите на Видин – сградата на бившия еврейски молитвен дом, ще се превърне в културен център и ще носи името на художника Жул Паскин.   Снимка: БГНЕС

В българите е дълбоко вкоренена толерантността, тя е естествена, природно заложена, което се е доказало исторически. За съжаление, в последните години виждаме много високи нива на нетолерантност към различните като цяло. За мен това са примери на отклоняване и изневяра на това, което всъщност българите са и това, което е заложено в българския народ като отношение към другите. Българите винаги са живели заедно с хора от други религии и то най-различни религии, които съжителстват по нашите земи от векове.“

А какво мислят минувачите в самото пространство в центъра на столицата, където са разположени на близко разстояние четири храма - източноправославна християнска църква, мюсюлманска джамия, католическа църква и еврейска синагога.

„Повечето от нас са толерантни, но не всички. Снахата на моята сестра е туркиня – ние празнуваме и нашите празници, и техните празници и смятам, че това е толерантност.“

„Абсолютно са свободни, спокойни, разхождат се. Даже тук, ако се огледате, преобладават небългари. Никой не ги закача, спокойно си седят – на трева, на пейка.“

„Бяхме на морето, с приятел. Когато на съседната маса чернокож мъж се опита да седне, беше изхвърлен от заведението.“

Трябва да сме по-толерантни към всякакви различия, тъй като всички са хора, въпреки различията всеки има емоции, чувства. Не сме толкова различни всъщност.“

Аз трябва да дам свобода на другия човек да изповядва това, в което той вярва.“

„Виждал съм враждебност към хора с хомосексуални наклонности, с различни виждания за живота. Не сме толкова запознати с това човек да е малко извън нормата. Има още много какво да се научим. Не казвам, че сме по-назадничави, но има какво да откриваме в тези насоки.“

Снимка: БГНЕС

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31