Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Твърде голям, за да фалира и… да съществува

Снимка: https://www.rawpixel.com/

Всяка компания има свой жизнен цикъл, а колкото и успешна да бъде идва момент на залез. На дали има човек, който би оспорил това твърдение. Напоследък ставаме свидетели на пазарни мастодонти, които започват да се раздробяват, за да подобрят финансовото си състояние.  

129 години по-късно ….  

Основан от Томас Едисън General Electric или GE, както рекламните стратези предпочитат да наричат мастодонта, той непрекъснато се разраства, като през годините стъпва и разработва различни бизнес ниши, от които, разбира се, печели. Но в бизнеса не винаги пътят е напред и нагоре. Световната финансова криза от 2008 година удря компанията по невиждан към онзи момент начин и от тогава до ден днешен тя се бори с голямата си задлъжнялост. През 2018 г. дори тя отпада от индустриалния индекс Dow Jones, след като е била част от него от създаването му през 1896 г. Акциите на компанията губят по около 2% годишно от 2009 г. Една от причините за скептицизма на Уолстрийт са именно големите дългове през последните години. „Твърде голям, за да фалира“ е определение, което GE носи, но за което сега се налага да поработи.  

Първи на пазара ще се появят GE Healthcare, което се очаква да стане факт в началото на 2023 г. Година по-късно GE Renewable ще обедини енергийните звена на американския мастодонт. Авиационната компания ще се ръководи от настоящия главен изпълнителен директор Лорънс Кълп и се очаква именно тя да бъде големият печеливш бизнес. За мнозина анализатори раздялата не просто не е изненада, а дори е забавена – преструктурирането на огромните дългове обаче отнема време на мегаструктурата.  

Акциите на компанията веднага поскъпнаха след анонса.  

Конфликт с акционерите 

И ако тъмните облаци над американската компания започнаха да се разсейват, в Япония – времето остава много лошо. КорпорациятаToshiba също представи плановете си да се раздели на три, като отдели два от основните си бизнеси - енергийният и инфраструктурният и този за мобилни устройства и полупроводници, в отделни компании. Според ръководството на компанията разделянето е най-добрият начин да се подобри стойността за акционерите, с част от които ръководството е в тежък конфликт.

Изкушените от темата със сигурност помнят, че от 2015 година компанията премина през серия от кризи, които започнаха с голям счетоводен скандал. Тогава, за да избегне делистване, компанията успя да си осигури финансова помощ за над пет милиарда долара от над 30 чуждестранни инвеститори. Оттогава обаче съществува напрежение между тях и ръководството.  

Лекарства и козметика – две пазарни ниши, две компании  

Американската компания "Johnson & Johnson" също обяви разцеплението си – едното й подразделение ще се занимава с медицински изделия и лекарства, а друго - с козметика. Подразделението за лекарства ще запази името си. Именно то ще продължи да се занимава и с ваксината на компанията Janssen, която е собственост на "Johnson & Johnson".  

Все още няма яснота как ще се казва другата фирма, която ще се занимава с козметика. Очакванията обаче са тя да генерира приходи от 15 млрд. долара на година. 

Разделението трябва да бъде приключено в следващите две години, а аргументът за него е – по-бърз отговор на развитието във всички сектори. 

Подробностите може да чуете в звуковия файл. 

Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" можете да слушате:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21