Българските предложения за поправки са били подкрепени и от други страни.
Най-важната поправка, предложена от страната ни, е тази, разписваща, че когато някой ползва продукт или услуга, създадена пряко или косвено от изкуствен интелект, трябва да бъде информиран за това, уточни пред БНР доц. Мариана Тодорова, доктор по футурология и учен от Института по философия и социология към БАН, която участва в разработването на етичните стандарти.
„Когато някой чете информация, генерирана от алгоритми, невинаги знае това. Големите компании отдавна ползват подобен метод, за да конструират информационни, научни статии. Много често вече се използва изкуствен интелект, за да се диагностицират различен тип заболявания, особено в образната диагностика. Във фармацията има няколко пробива за антибиотици, към които не бихме имали резистентност.“
Винаги следва да имаме съзнание и за рисковете, отбеляза доц. Тодорова в предаването „Преди всички“.
„В много области голяма част от професиите ще бъдат заменени чрез роботизация, автоматизация и навлизане на изкуствен интелект. В друга част ще се наложи да има сътрудничество. Освен лекарите можем да дадем за пример и юристите. Има много платформи, които се ползват вече за правен анализ. Навсякъде навлиза изкуственият интелект.“
Има картини, генерирани от изкуствен интелект, посочи футурологът.
„Вече говорим за компютърно изкуство, изкуство, генерирано от изкуствен интелект, трансчовешко изкуство. Има генерирана статия, има генерирани кратки стихове, кратки литературни истории и сюжети за филми.“
Втората важна поправка касае наблюдението на здравето, защото има всякакъв вид устройства и аксесоари, които могат да анализират физическите ни показатели, подчерта Мариана Тодорова.
„Защото така могат да се съберат много чувствителни данни извън нашия конкретен здравен статус.“
Американските полицейски служби използват системи, в които изкуствен интерект прави анализ на престъпността, в базите данни обаче са привнесени различни расови и други предразсъдъци, като това изкривява анализа, поясни още тя.
Относно китайската система за социален рейтинг, базирана на изкуствен интелект и лицево разпознаване, която предвижда различни стимули и наказания, базирани върху поведението, доц. Тодорова изтъкна:
„Това наистина е контрол – и на личностно ниво, и на обществено ниво. Много държави вече искат тази система да се забрани.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...