Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Френската тромпетистка

Люсиен Реноден Вари разказва "Историите на Пиацола"

в албум, а на 18 ноември - и на софийска сцена

Люсиен Реноден Вари
Снимка: Simon Fowler / СФ

В очакване сме на първото гостуване у нас на младата звезда сред тромпетистите - французойката Люсиен Реноден Вари, която ще солира в четвъртък, 18 ноември, на Софийската филхармония, а на диригентския пулт ще застане Саша Гьотцел, който ръководи оркестъра и в нейния нов албум. 

“Историите на Пиацола” донесе на Люсиен Реноден Вари престижната германска награда OPUS Klassik 2021 в категория "Млад изпълнител".

А тя е наистина съвсем млада, 22-годишна, но може да се каже, че шестването й по най-престижните международни сцени е очаквано още от 2016-а, когато завоюва едно от френските отличия Les Victoires de la musique classique. Веднага е обявена за сензация и става ексклузивен артист на "Уорнър Класикс", а първият й албум “Гласът на тромпета” излиза през есента на 2017 г. .

Второто заглавие в дискографията на Люсиен - “Млада дама в Ню Йорк” - намеква на заинтригуваните, че тромпетистката има приключенски дух и няма да заложи в кариерата си само на чистата класика и стандартните тромпетови произведения. Самата тя признава, че не дели музиката на стилове - предпочита да свири всичко, за да се чувства свободна. А любимите й тромпетисти в момента са Чет Бейкър и Алисън Болсъм - дотолкова полярни са интересите й.

В новия си албум “Историите на Пиацола” Люсиен Реноден Вари отправя поглед към Аржентина, съпроводена от Филхармонията на Монте Карло и маестро Саша Гьотцел. Към тях се присъединяват още легендарният акордеонист Ришар Галиано, който има авторска пиеса в диска, китаристът Тибо Гарсия и не на последно място е важното присъствие на Жером Дюкро като аранжор. 

На фона на избрани популярни пиеси на Астор Пиацола са добавени и творби на композитори, от които той се е вдъхновявал и учил: Йохан Себастиан Бах, Николо Паганини, Алберто Хинастера, Надя Буланже и Карлос Гардел. Заради многообразието на неговия стил и маниер на изпълнение, френската тромпетистка също е избрала да свири в различни конфигурации - соло, в дует, с квартет и с оркестър. 

“Посвещавам този албум на най-близките ми и скъпи хора за непоклатимата им подкрепа, насърчения и любов…. и за смеха по пътя!”, пише Люсиен Реноден Вари и поставя сърчице до името си в диска. А за нас оставя удоволствието да се присъединим към нейното музикално пътешествие, което тази седмица преминава и през България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08