Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Лили Атанасова

Проф. Лили Атанасова

На 15 ноември отбелязваме 100 години от рождението на известната българска пианистка и клавирен педагог - проф. Лили Атанасова. 

Нейните ученици я обожаваха, споделяха колко е взискателна, строга и в същото време - съпричастна към техните проблеми. Тя беше предмет на всеобщо възхищение - вероятно защото беше млада, беше по-близо до студентите по дух, беше и изтъкната концертираща пианистка. Нейни ученици са някои от най-известните наши пианисти: Павлина Бешкова, Атанас Куртев, Виктор Чучков, Майер Франк, Милена Куртева, Анжела Тошева и още много други. 

Родена е в семейството на Георги Атанасов – учител по музика, завършил пиано и композиция в Прага. Първите уроци по музика получава от баща си. 13-годишна постъпва в Средния отдел на Музикалната академия. 15-годишна изнася първия си самостоятелен концерт. 

Лили Атанасова започва кариерата си на педагог веднага след завършването на Музикалната академия през 1944 г. в класа на проф. Андрей Стоянов. След това става негова асистентка, а от 1946 г. е редовен преподавател. От 1964 г. е професор и отделя следващите 45 години от живота си на тази дейност. Може би това я кара да прекрати концертната си кариера през  60-те години на ХХ век.

А като пианистка Лили Атанасова също е блестяща - доказва го с участието си в Първото общобългарско състезание за певци и инструменталисти през 1948 г. Следващата година - и на Шопеновия клавирен конкурс във Варшава. Впечатляващо тя изпълнява Концерт за пиано и оркестър във фа минор от Шопен, изнася рецитали с Шопенови творби. С цигуларя Владимир Аврамов за първи път у нас изпълняват интеграл "Сонатите за цигулка и пиано от Моцарт". В репертоара на Атанасова влизат още клавирни пиеси от Брамс, Менделсон, Шуберт, Шуман, руски и български композитори. 

Много време и усилия проф. Лили Атанасова отделя за младите музиканти, като оглавява комисията за международните конкурси за инструменталисти; участва в ръководството на Международния фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен. В периода 1966/1972 г. е декан на Инструменталния факултет, а след това 4 години е заместник-ректор на Академията.

Умира на 31 януари 2004 г.

В Златния фонд на БНР е запазено интевю с проф. Лили Атанасова, в което тя говори за живота и кариерата си. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05