Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заместник-председателят на Обществения съвет към ЦИК

Велко Милоев: Броенето на разписките в СИК е ненадеждно, ще даде калпави данни

На много места не е имало реално броене или ако са броили, то не е било по правилата

Велко Милоев
Снимка: Спас Крайнин

Промяната в Изборния кодекс, която направи задължително машинното гласуване в секциите с над 300 избиратели, имаше потенциал да причини електорални щети на определени партии и той се реализира. Това мнение изрази пред БНР заместник-председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Велко Милоев. 

Според Милоев последвалата серия тактически ходове срещу машинното гласуване е била организираната миграция от машини към хартиени секции в нарушение на закона.“

Разписките би трябвало да са елемент от надеждността на електронното гласуване, смята Велко Милоев. Според него обаче броенето на тези разписки в избирателните секции е ненадеждно като метод и „ще даде калпави данни.“

Една част от тези данни са негодни“, заяви той и даде конкретни примери.

Снимка: Ани Петрова

Според Милоев на много места не се е случило реално броене.

„Не са малко секционните комисии с членове, които са ниско мотивирани, недообучени и когато им се вменява едно задължени, в което те не виждат практическия смисъл, и при силната мотивация (а тя е всеобща) – дайте да свършим по-бързо, част от тези протоколи не отразяват реално броене или ако са броили, не са го броили според правилата. Допускам, че са използвали други хитрости.“

Велко Милоев се обърна към партиите, които преди изборите настояваха за 100% броене на контролните разписки и попита дали някоя от тях „ще си мръдне пръста нещо от тези данни да анализира и да излезе с някакви резултати“.

„Това контролно броене имаше друга, политическа функция според мен.“ 

Снимка: БГНЕС

Милоев вижда основния проблем в това, че изборната администрация се изгражда „от върха – ЦИК, до дъното – секционните комисии, на партийно-квотен принцип“.

„Вероятно много хора си мислят, че ние в една секция като сме предложени от различни партии, ще се дебнем един друг никой да неправи нищо незаконно. Това в дадени моменти не е така, то отдавна вече не работи.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18