Новото правителство трябва да спре помощта за бизнеса, заради пандемията, съветват икономисти. Експертите твърдят, че икономиката вече няма нужда от антикризисна подкрепа. От Института за пазарна икономика призоваха този дебат да започне още от началото на следващата година.
Приоритет на новото правителство трябва да бъде постигането на по-висок процент на ваксинация, за да се държи пандемията под контрол и да се гарантира по-висок икономически растеж. А мерките в подкрепа на бизнеса постепенно трябва да отпаднат, коментира Петър Ганев, старши изследовател от Института за пазарна икономика:
„Голяма част от нашата икономика не е затворена. Едно преработващо предприятие не е ударено от мерките, така че такъв тип бизнеси много трудно вече могат да аргументират, защо трябва да бъдат подпомагани. Секторите, които са ударени - хотели, ресторанти, заведения, те имат все още аргумент, но ние постепенно вървим към момента, в който всички тези мерки трябва да отпаднат“.
Ситуацията, в която държавата разписа подкрепата за икономиката вече е различна и бизнесът трябва да може да работи в новите условия, посочи още Петър Ганев:
„Няма причина държавата да подкрепя заплатите в частни предприятия тогава, когато пандемията е под контрол. Вече въпросът е, от кой момента пандемията е под контрол, но по всичко личи, че малко по малко се приближаваме към този момент“.
Почти 13 милиарда лева приближават разходите на Държавното обществено осигуряване към края на юни – отчете Националният осигурителен институт. Най-много са платени за пенсии - 11 и половина милиарда лева. Данните на осигурителния институт показват, че при 13 милиарда лева разходи, събраните приходи от осигуровки са 7,2 милиарда лева и с над..
В Пазарджик предстоят извънредни избори за ОбС, след като ВАС определи избора на сегашните общински съветници за недействителен. Това решение автоматично върна предишния общински съвет с мандат 2019 - 2023 година и той ще остане да работи до избора на нов. Предстои президентът Румен Радев да определи датата за провеждане на извънредните..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика - поскъпването ще е в рамките на 9 до 15 %, особено в големите градове. Брокерите на недвижими имоти обясняват, че бум на строителството се наблюдава не само в София, а в почти всички големи..
Половин килограм кокаин са задържали криминалистите от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Наркотикът е бил открит при проверка на автомобил, оставен на паркинг в района на стария път за село Рилци. Кокаинът е бил скрит в задната гума на автомобила. На място е задържан 53-годишен мъж от Благоевград. В хода на работата по случая..
Държавата се опитва да замрази цените за година и половина, предупреди Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки България". Реакцията ѝ е провокирана от оповестения проект за изменение на Закона за въвеждане на еврото, с който правителството цели да предотврати спекула: "Ние работим, за да осигурим продоволствената..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада, и този път нещата са опрели на кокал, предупреди университетския преподавател и културолог проф. Александър Кьосев в интервю пред БНР. Името му е сред интелектуалците, подписали писмо до ЕП, ЕК и други европейски институции, с призив за по-сериозен..
Забрана за изпреварване за тежкотоварни автомобили е въведена на едно от най-натоварените трасета в страната - в участъка между 70-ия и 90-ия километър на магистрала "Тракия" в област Пазарджик. В двете посоки на движение на магистралата са монтирани общо 36 нови знаци. Мярката се въвежда пилотно в избрания участък, като целта е да се..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..