"Трябва да сме реалисти и да сме критични без значение коя партия идва или си отива от управлението. В дискусията отсъстваха елементи на културна политика, европейски документи. Финансирането беше представено като цел, а то е средство. 1% е желание на сектора от дълги години. Предизвикателство е готовността на средата на се реформира и да скъса с някои от елементите на културна политика".
Коментарът пред БНР е на Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Тя посочи и някои неточности, изнесени в дискусията, които са подсказали невежеството на участници в преговорите за културна политика.
Андреева подчерта, че не е бил засегнат икономическият принос, "който е основа за извеждане на сектора като национален приоритет".
"Отсъства и работният план за култура на ЕК и стратегическите приоритети на ЕК, а по тези елементи сме страна членка и трябва да се съобразяваме... Изпусна се същностен елемент. Когато говорим за промяна на нормативната уредба, през последните години се случваха изключителни лобизми. Затова предлагаме обществен борд във всяка една от комисиите с експерти, които се сменят за различните закони. Гражданското общество, съсловните организации трябва да са страна, за да няма моделиране на законодателството в последния момент", допълни Андреева в предаването "12+3".
По думите ѝ в областта на филмовата индустрия процесът е изпуснат.
"От ден първи за промяна трябва да влезе нормативната уредба за филмовата индустрия. И изваждане на неработещи текстове, които предизвикаха нулева година за българското кино... През последните месеци проблемите на българското кино се задълбочиха сериозно".
Според нея националната стратегия за култура трябва да бъде преработена, тъй като сегашната е "недобре написана с обхват, който не отговаря на реалностите в сектора".
Интервюто с Диана Андреева можете да чуете в звуковия файл.
Асен Василев: В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..
В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..
БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..
Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..
Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..
Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..
Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..