Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Глобален портал" е по-скоро ориентирана към неевропейски държави

Владимир Шопов: Планът за инвестиции на ЕС е реакция на китайския "Един пояс, един път"

Интересно е колко държави ще откликнат на тази инициатива на ЕС

Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

"Планът за инвестиции на ЕС със сигурност е реакция на китайския план "Един пояс, един път", в контекста на разширяващото се геополитическо противопоставяне. Идеята е ключов елемент от изграждащата се геополитическа идентичност на Европа. Заявката беше направена преди години. Темата за инфраструктурата и за инвестициите е може би един от най-бързите начини за започване на изграждането на тази идентичност. Не е изненадващо, че ЕС тръгна по тази пътека".

Това каза пред БНР политологът Владимир Шопов.

Европейският съюз обяви план за инвестиции на стойност 300 милиарда евро в инфраструктурни, цифрови и климатични проекти по целия свят. Планът, наречен "Глобален портал", е истинска алтернатива и по-добра оферта на инициативата на Китай "Един пояс, един път", каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

300 милиарда евро под формата на безвъзмездни помощи ще бъдат инвестирани в проекти, които да подпомогнат зеления и цифров преход на развиващите се страни.

Политологът припомни, че още на срещата на Г-7 през лятото е било взето решение на по-общ западен отговор на мегаинициативата на Китай:

"Как ще изглежда той е рано да кажем, защото нямаме окончателните контури - мащабът и амбицията на инициативата предстои да станат ясни. Другият въпрос е как ще бъдат синхронизирани отделните инициативи на западните държави".

По думите на Шопов ЕС се опитва да разшири и да предложи по-добър вариант за развитие на тези трети държави, в сравнение с китайската инициатива:

"Фокусът на ЕС е върху по-устойчивото развитие, спазването на различни права, свързани с условията на труд и опазване на околната среда. Много от китайските проекти са критикувани по тези линии. Традиционно има доста неяснота, засекретяване на договори, когато става въпрос за инициативата на Китай. От тази гледна точка европейското предложение към тези държави има и нормативен компонент. Трудността на "Глобален портал" ще бъде да балансира тази по-реалполитик нагласа - разбирането, че ЕС и Западът влизат в открита конкуренция с Китай - на тази плоскост".

Той подчерта, че Европа иска едновременно да предложи алтернатива на китайската инициатива, но и инвестиционна рамка за нов тип развитие на всички държави, с които ще работи:

"Интересно е да видим колко държави ще откликнат на тази инициатива на ЕС. ... Очаквам в близките години бясна надпревара между проектите на ЕС и Китай в предлагането на инвестиции". 

Според него по-сериозното предизвикателство в района на Западните Балкани е подкрепата и инвестициите да бъдат насочени към базовите елементи от възстановяването на държавите:

"Във всички държави в този регион има тежък недостиг на базова инфраструктура - жп, магистрали. ЕС доскоро не желаеше да се ангажира с по-мащабна подкрепа в развитието на тези елементи от стопанствата на съседните ни държави. Това сега се променя. По този начин тогава се отвори това пространство, в което Китай успя вече да се позиционира много успешно в Сърбия, РСМ, Черна гора, Босна и Херцеговина". 

"Глобален портал" е по-скоро ориентирана към неевропейски държави - в Африка, в Азия, посочи още политологът и добави:

"В рамките на Европа има достатъчно налични инструменти и ресурси. По-съществено е да се случи политическият разговор, в края на който европейските средства да се насочат към ключови дефицити, които продължават да пречат на държавите от Западните Балкани. В Брюксел вече има разбиране за този проблем и аз очаквам през идните години той да бъде поне частично разрешен".

Интервюто на Весела Владкова с Владимир Шопов в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалистите в Гърция избират нов лидер на партията

Социалистите в Гърция избират нов лидер на партията. Много е силна активността както в страната, така и в чужбина. Социалистите от ПАСОК направиха оценка на резултатите от евроизборите и решиха, че трябва да се смени лидера и ръководството на партията. По последни социологически проучвания реално социалистите са водеща опозиционна партия в..

публикувано на 06.10.24 в 20:26

В Ямбол продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу Covid-19

В Ямбол продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу Covid-19, отчитат от здравната инспекция. Голямо е търсенето и на противогрипни ваксини, но те все още липсват в аптечната мрежа. От   средата на септември интересът към ваксинация срещу Covid-19 е голям, особено от хората над 60-65 години, уточни директорът на здравната..

публикувано на 06.10.24 в 20:21
Диаграма на 50 най-големи неврона в конектома на плодовата мушица

Първата в света диаграма на мозъка на мушица ще създаде революция в невронауката

Изследователи създадоха първата в света диаграма на мозъка на плодова мушица. Очаква се постижението да доведе до революция в невронауката и лечението на разстройствата на мозъка. Всичко, което правим мислим или чувстваме, произлиза от модел на дейност в мозъка ни, който е резултат от това как са свързани мозъчните ни клетки, обяснява..

публикувано на 06.10.24 в 20:19

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Босна и Херцеговина след опустошителните наводнения

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Босна и Херцеговина, за да помогнат след опустошителните наводнения, отнели човешки животи по-рано тази седмица. Спасителни екипи от съседните на Босна и Херцеговина страни и от Европейския съюз се присъединиха към усилията за разчистване на разрушенията и издирване на хора, които все още са в..

публикувано на 06.10.24 в 20:14

Китайски хакери са проникнали в системите за подслушване на американското правителство

Китайски хакери са проникнали в системите за подслушване на американското правителство, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Китайски хакери са получили достъп до мрежите на американските доставчици на широколентови услуги. Те са се сдобили и с информация от системите, които Федералното правителство на САЩ използва за разрешено от съда подслушване..

публикувано на 06.10.24 в 19:53

Европейците спестяват повече, а американците харчат повече спрямо нивата преди пандемията

Европейските домакинства спестяват повече в сравнение с нивата преди пандемията от коронавирус, докато американците пък харчат повече и така задвижват икономическото възстановяване на САЩ, пише "Файненшъл Таймс". Изданието цитира данни на Евростат, според които спестяванията на европейските домакинства са стигнали 3- годишен връх от 15,7%..

публикувано на 06.10.24 в 19:49
Франският президент Еманюел Макрон и министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху към Макрон: Оръжейното ембарго ще укрепи оста на Иран

Израелският премиер Бенямин Нетаняху разговаря по телефона с френския президент Еманюел Макрон в неделя, предупреждавайки го, че оръжейно ембарго спрямо Израел ще "укрепи оста на Иран", се посочва в изявление на канцеларията на Нетаняху, предаде Ройтерс. "Премиерът подчерта, че действията на Израел срещу "Хизбула" създават възможност за..

публикувано на 06.10.24 в 19:44