Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промяната в пулса е знак за сърдечен проблем

Между 7 и 16% от преболедувалите Covid-19 съобщават за появата на някакво аритмично събитие

Снимка: Архив

Между 7 и 16% от боледувалите Covid-19 съобщават за появата на някакво аритмично събитие. Промяната в пулса - забавяне или забързване, е знак за сърдечен проблем, който може да повиши риска от сърдечна недостатъчност пет пъти, а от инсулти два пъти и половина. Така нареченото предсърдно мъждене засяга най-често възрастните хора, предупреждава  Съсловното сдружение по кардиостмулация и електрофизиология.

Предсърдното мъждене е най-честата сърдечна аритмия, която може да доведе до и инсулт и тромбоемболизъм, казва доц. Васил Трайков Началник на отделението по инвазивна електрофизиология в болница „Токуда“. В рисковата група попадат хора над 65-години, но има и случай с пациенти до 30 години, предимно мъже. Съветът е консултация с лекар, в случай на аритмия и промяна в пулса.

„Обикновено пациентите усещат такива пристъпи на аритмия или пък други пациенти усещат единични прескачания. В някои случаи те биха могли да бъдат предвестник на изявата на предсърдно мъждене“.

Според статистиката между 15% и 30% от засегнатите нямат други симптоми, освен аритмия. При един на всеки пет пациенти, състоянието прогресира и излизането на сърцето от ритъм може да зачести. Предсърдното мъждене увеличава с пет пъти риска от сърдечна недостатъчност и с 2,5 пъти риска от инсулт.

„Някои хора нямат сериозна симптоматика. Това може да продължи дълги години. Загубата на предсърдна контракция, на предсърдно съкращение вследствие на аритмията е предпоставка за образуване на тромби, които могат да се откъснат и да направят емболизъм и да доведе до инсулт например, който е често усложнение“, заяви доц. Трайков.

Той казва, че не всеки с тази диагноза е застрашен от усложнения. Открито навреме, това състояние може да се контролира:

„Профилактиката на емболизма и предсърдното мъждене е от особена важност и тя трябва да бъде започната своевременно при наличие на рискови фактори за емболизъм. За това е много важно да провеждаме скрининги за това състояние, защото много хора не го усещат“.

Рискови фактори са наднорменото тегло, прекаляването с алкохол, тютюнопушене, високо кръвно или генетична обремененост.

„Терапията буквално предотвратява инсулт. Има сериозно влияние върху развитието на болестта. Терапията е лекарства в огромния процент от случаите. Това са медикаменти, които пречат на съсирването на кръвта“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Много добри условия за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са много добри, предаде БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба на БЧК. Времето в планините е слънчево и ясно. Има слаб вятър в Стара планина. Няма инциденти с туристи през изминалото денонощие. Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология в..

публикувано на 20.07.25 в 10:23
Мая Манолова

Мая Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата

Няма държава, която да е влязла в еврозоната и да няма ръст на цените и да няма мерки да ги озапти. Това показва проучване, което направихме с моя екип, каза в интервю пред БНР Мая Манолова, бивш омбудсман и лидер на "Изправисе.бг". В предаването "Неделя 150" тя сподели, че след разговор с парламентарните групи законът за антиспекула ще..

публикувано на 20.07.25 в 10:23

Япония гласува за горна камара на парламента

Японските гласоподаватели може да предизвикат политически сътресения, гласувайки днес на оспорвани избори за горна камара на парламента, на фона на растящите цени и опасенията от имиграцията, които заплашват да отслабят хватката на премиера Шигеру Ишиба върху властта, предаде Ройтерс. Проучванията на общественото мнение сочат, че..

публикувано на 20.07.25 в 09:36
Украинската противовъздушна отбрана сваля дрон

Нови атаки с дронове си размениха Украйна и Русия

Две жени бяха ранени при руски удар с дрон във Василевски район на Запорожка област, съобщи председателят на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров в "Телеграм", предаде Укринформ. "64-годишна жена и 73-годишна жена бяха ранени, когато руски дрон удари къщата им в Приморск", се казва в съобщението. Прозорците на къщата..

публикувано на 20.07.25 в 09:31

Близо 300 деца от 15 детски градини обхвана педагогическата практика "Утринна история"

Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..

публикувано на 20.07.25 в 09:24

9-метров кръст освещават за Илинден в силистренското село Професор Иширково

Днес, на Илинден, в силистренското село Професор Иширково ще бъде осветен 9-метров християнски кръст. Събитието съвпада с храмовия празник на местната църква "Св. Илия", а новият кръст, изработен в Румъния по православен канон, е поставен на видно място, така че да се вижда от всички краища на населеното място. Дарител на кръста е..

публикувано на 20.07.25 в 09:17

Пореден протест на студенти в Белград

Мостът "Газела", който преминава над р. Сава в сръбската столица Белград, беше блокиран в двете посоки снощи, предаде БТА. Студенти от Аграрния факултет, които по-рано днес блокираха площада на авиаторите в белградския квартал "Земун", заедно със събралите се граждани, се насочиха към моста "Газела" и спряха движението по магистралния път..

публикувано на 20.07.25 в 09:06