По думите му остава неяснотата за статута на държавните и общинските лечебни заведения. Грудев изрази притеснение от заявеното намерение дружествата с търговски статут в здравеопазването да не могат да ползват публичен ресурс.
Той потвърди, че разполагат със сравнителен анализ на дейността на ВМА и „Пирогов“, който показва по-лоши параметри за болницата, която не е търговско дружество.
„Имаше и екзотични предложения като това ние, частните болници, да се регистрираме и като манастири. Няма никаква яснота“, коментира Красимир Грудев в предаването „Преди всички“.
Красимир Грудев вижда няколко варианта за промяна на статута на лечебните заведения. В единия от тях болниците с принципал МЗ могат да бъдат превърнати в държавни предприятия, а в общините болниците могат да се превърнат в общински предприятия, но тогава трябва да минат на бюджетна издръжка на общината, поясни той. Ако се ползва ресурс на НЗОК, Касата ще плаща на общината, допълни той.
Относно предложението клиничните пътеки да бъдат заменени с диагностично-свързани групи Красимир Грудев отбеляза, че това означава да се определя средна цена на изпълнението, остойностяване на дейността за лечението на дадено заболяване, което е добре и за пациентите, и за болниците.
Диагностично-свързаните групи обаче струват много повече пари от тези, които се дават в момента, затова проблемът се замита под килима вече години наред, припомни Грудев.
Като страна от формата на Коалицията на желаещите България ще се придържа към решението на Народното събрание и няма да изпраща войници в Украйна, обяви премиерът Росен Желязков на съвместния си брифинг с председателя на Европейският съвет Антонио Коща, с когото разговаря в София снощи. Коща пристигна в България след участието си в срещата на Коалицията..
Значително по-ниска от средната брутна работна заплата за страната получават работещите в Ямболска област. Въпреки увеличението на възнагражденията през второто тримесечие, областта се нарежда на 22-о място. Средното брутно възнаграждение през второто тримесечие на тази година е 1896 лева показват данните от изследването на Териториалното..
В Кипър днес започва новата учебна 2025-2026 година. Намаляване на изучавания материал, въвеждане на часове по финансова грамотност в началното училище, както и на часове по гражданско образование са сред ключовите промени през нея, съобщиха от образователното министерство. В класните стаи днес се връщат учениците от средния курс, а първият..
Цената на земеделската земя остава най-висока в област Добрич и през 2024 г., сочат данните на Териториалното статистическо бюро Североизток. Областта е на челна позиция в страната и по нива на изплатените наеми за ползване на земеделска земя. Средната цена на сделките с ниви в област Добрич през 2024 г. достига 3 531 лв. за декар, което е с..
Никифорос Арваниту е победителят в 72-рото издание на Международната колоездачна обиколка на България. Последният пети етап стартира в Сливен и завърши в Сливен, след като етапът бе съкратен заради ремонт на пътя Котел - Омуртаг. Старт на последния етап от Международната колоездачна обиколка на България Арваниту от отбор Юнайтет шипинг бе..
Тази вечер, в Италия започна националната железопътна стачка, която приключва в петък, 5 септември, в 18:00 часа. Това е първата транспортна стачка, която съвпада със завръщането от лятната ваканция. Протестът е с продължителност от 21 часа и със сигурност ще се отрази не само на пътниците с отмяна и закъснения на влакове, но засяга и товарните..
Във Великобритания мигрант, чийто арест предизвика серия от протести пред хотел в Есекс, в който са настанени търсещи убежище, бе признат за виновен в сексуално посегателство. Във Великобритания трима мъже бяха арестувани по време на протест пред хотел "Бел" в Епинг Общински съвети във Великобритания съдят правителството заради настаняването..
В анкетата на Момчил Драганов може да чуете какво мислят хората за работата на депутатите.
Ангелина Грозева е журналистка и актриса. Познаваме я от атрактивното ѝ присъствие в Детското БНР, гледали сме я в постановката "Клюки от Ада". За..
Популярният български писател Емил Минчев наскоро издаде финалната част от поредицата си за детектива – вълколак Бънк Ромеро. Историите, започнали с..