Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Джиков: Когато една структура не работи, няма значение къде се намира

Как браншови организации в земеделието разчетоха преговорите за сектора

Костадин Костадинов: Най-големият проблем в земеделието е спускането на парашутисти

Снимка: БГНЕС

„Явно интересът е изключително огромен – не само на тези, които искат да помогнат, а и на тези, които искат да се облагодетелстват от това.“ Тава каза пред БНР Тодор Джиков от Националната асоциация на картофопроизводителите относно продължаващата неяснота около кандидатурата на следващия министър на земеделието.

Според Джиков очакването на земеделския сектор и било по време на преговорите за сектора партиите да изкарат „централните си нападатели, всичко най-добро, което имат“.

„Това, което видяхме, с изключение на един човек – едни хора, които ни цитираха в по-голямата си част неща, които ги знаем, които ги виждаме всеки ден по полето.“

Пламен Абровски е направил най-добро впечатление като човек, който е близо до държавната администрация и до проблемите на земеделците, отбеляза Тодор Джиков, позовавайки се на реакции от общността.

Снимка: БГНЕС

Сивият сектор в сферата на плодовете и зеленчуците е над 70%, не е по-розово положението и в тревопасното животновъдство, категоричен е Джиков, който смята, че статистиките сега са изкривени.

Трябва да се започне с регулация на пазара и намаляване на ДДС, изтъкна той.

По думите му свободията в момента да отидеш в Гърция да си купиш нещо с 6% ДДС и да го продаваш на българския пазар като земеделски производител е „жесток удар върху българските земеделци“.

Българска агенция по безопасност на храните Снимка: БАБХ

По повод идеята за изваждане на Агенцията по храните от земеделското министерство и поставянето ѝ под контрола директно на Министерския съвет Джиков заяви, че ако ведомството не контролира качествено и адекватно, ще се получи просто преместване на едни хора от една сграда в друга, „ще се изхарчат едни пари, ще се разделят бюджети и нищо повече“.

Когато не работи една структура, няма значение къде се намира тя.“

Последният министър изключително атрактивно овладя тази схема – да си хрантути 12-13 браншови представители от общо 200 и кусур в България, да се взема решение, което му изнася и което му е наредено да вземе, и да излиза по телевизията да обявява, че е взето със 100% съгласие на бранша“, коментира Тодор Джиков.

Според него до момента нито един министър не е задвижил темата за закон за браншовите организации в земеделието, защото е „изключително трудно да преговаряш с една силна и мощна организация“, която при реална браншова представителност „с пълното право може да удари по масата“.

Таван на субсидиите трябва да има, каза Джиков.

В момента се оказва, че земеделието е само горско стопанство, заяви в предаването „Преди всички“ Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

„Причината – средствата по Плана за възстановяване. Едни 40 милиона трябва да отидат в Агенцията по горите съвместно с други организации.“

Снимка: БГНЕС

Костадинов посочи, че средства от таваните на субсидиите трябва да бъдат вкарани в гаранционен фонд, с който при кризисни ситуации да се помага на всички.

„При нас най-големият проблем в земеделието е спускане на парашутисти отнякъде, които си търсят работа“, обобщи Костадин Костадинов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19