Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Джиков: Когато една структура не работи, няма значение къде се намира

Как браншови организации в земеделието разчетоха преговорите за сектора

Костадин Костадинов: Най-големият проблем в земеделието е спускането на парашутисти

Снимка: БГНЕС

„Явно интересът е изключително огромен – не само на тези, които искат да помогнат, а и на тези, които искат да се облагодетелстват от това.“ Тава каза пред БНР Тодор Джиков от Националната асоциация на картофопроизводителите относно продължаващата неяснота около кандидатурата на следващия министър на земеделието.

Според Джиков очакването на земеделския сектор и било по време на преговорите за сектора партиите да изкарат „централните си нападатели, всичко най-добро, което имат“.

„Това, което видяхме, с изключение на един човек – едни хора, които ни цитираха в по-голямата си част неща, които ги знаем, които ги виждаме всеки ден по полето.“

Пламен Абровски е направил най-добро впечатление като човек, който е близо до държавната администрация и до проблемите на земеделците, отбеляза Тодор Джиков, позовавайки се на реакции от общността.

Снимка: БГНЕС

Сивият сектор в сферата на плодовете и зеленчуците е над 70%, не е по-розово положението и в тревопасното животновъдство, категоричен е Джиков, който смята, че статистиките сега са изкривени.

Трябва да се започне с регулация на пазара и намаляване на ДДС, изтъкна той.

По думите му свободията в момента да отидеш в Гърция да си купиш нещо с 6% ДДС и да го продаваш на българския пазар като земеделски производител е „жесток удар върху българските земеделци“.

Българска агенция по безопасност на храните Снимка: БАБХ

По повод идеята за изваждане на Агенцията по храните от земеделското министерство и поставянето ѝ под контрола директно на Министерския съвет Джиков заяви, че ако ведомството не контролира качествено и адекватно, ще се получи просто преместване на едни хора от една сграда в друга, „ще се изхарчат едни пари, ще се разделят бюджети и нищо повече“.

Когато не работи една структура, няма значение къде се намира тя.“

Последният министър изключително атрактивно овладя тази схема – да си хрантути 12-13 браншови представители от общо 200 и кусур в България, да се взема решение, което му изнася и което му е наредено да вземе, и да излиза по телевизията да обявява, че е взето със 100% съгласие на бранша“, коментира Тодор Джиков.

Според него до момента нито един министър не е задвижил темата за закон за браншовите организации в земеделието, защото е „изключително трудно да преговаряш с една силна и мощна организация“, която при реална браншова представителност „с пълното право може да удари по масата“.

Таван на субсидиите трябва да има, каза Джиков.

В момента се оказва, че земеделието е само горско стопанство, заяви в предаването „Преди всички“ Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

„Причината – средствата по Плана за възстановяване. Едни 40 милиона трябва да отидат в Агенцията по горите съвместно с други организации.“

Снимка: БГНЕС

Костадинов посочи, че средства от таваните на субсидиите трябва да бъдат вкарани в гаранционен фонд, с който при кризисни ситуации да се помага на всички.

„При нас най-големият проблем в земеделието е спускане на парашутисти отнякъде, които си търсят работа“, обобщи Костадин Костадинов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03