Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдеще несъвършено или как трима фантасти чертаят своите визии за "утре"

Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев за започващи и започнали промени

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво е да пишеш днес за "утре" и какво дава на нашата фантазия фантастиката? Кои проблеми на бъдещето вече са тук и кои можем да предвидим? Все повече гледаме към отношенията на човека с природата, технологиите и промяната в начините, по които комуникираме. В "Изотопия" потърсихме трима актуални български научнофантастични автори, за да чуем тяхната визия за това какво ни чака в годините напред. Темата "бъдеще" отразихме и от софийските улици. 

„Бъдещето вече е тук. Просто трябва да се огледаме.“ 

Думите са на българския автор на фантастичния роман „Другият сън“ Владимир Полеганов, който описа пред Автономията своята визия за предстоящото. Писателят определи като "мрачно" своето виждане за бъдещето. Според него хората трябва да мислят повече като общност и да потърсят по-силна връзка с природата.

Според Полеганов, бъдещето е видимо в технологиите около нас. Именно заради това главната задача на авторите на фантастични романи е да открият бъдещето във всекидневието.

Маскирания като фантастичен психологически роман „Другият сън“ описва вътрешния свят на човека и отношенията му с околните, които са силно повлияни от модерните технологии. Според автора бъдещето навлиза неусетно и се настанява трайно в ежедневието на хората, като променя силно начина, по който хората общуват помежду си. Затова е важно да търсим и намираме връзките с околните.


Природата вълнува и друг български автор на фантастични романи – Георги Тенев. Чрез своята книга „Резиденцията“ писателят ни въвлича в сюжет, в който темата екология играе важна роля. В книгата се говори за 

достъпа на населението до блага и взаимодействието на хората с животинския свят. 

Романът разказва още за взаимоотношенията между хората и описва светове и персонажи, които изпълняват държавнически функции и са обект на гонения. Авторът споделя, че бъдещето в книгата се базира на негови съмнения и страхове. В „Резиденцията“ властта засилва своята роля над човека, което води до бунтове сред хората. Книгата засяга въпроси, свързани с вярата на хората. Текстът задава въроса - кое е истинско, сектантско и забранено? Според Георги Тенев вярата има много важно място в йерархията, на която човек подчинява своя живот.

Допълваме фантастичните, футуристични визии с гласа на софийските улици. В анкета за Автономията някои от жителите на столицата изразиха своите тревоги за бъдещето на заобикалящата ни природа. 

Като „черна дупка“ си представят идните години част от софийнци, а причината според тях е, че човешката дейност има пагубно влияние върху природата. Други са на мнение, че в България трябва да бъдем по-стриктни при разделното изхвърляне на отпадъци, както и да използваме по-масово електрически автомобили. 

Повечето хора в изотопската анкета смятат, че човечеството е неспособно да се справи с екологичните проблеми, а държави като България трудно ще се адаптират към високите критерии за справяне с природните бедствия, които ни предстоят.

Очакват ни още много модерни технологии, но те ще отдалечават хората едни от други - това е още едно мнение от софийските улици. Техниката ще превземе всички човешки взаимоотношения. На това сме свидетели и в момента, твърдят хората, защото младите прекарват твърде дълго време онлайн и не общуват достатъчно с техните връстници.


Още едно мнение - в бъдеще разликите между бедни и богати ще се засилват. В България обществото ще бъде все по-силно разделено между образовани и необразовани. Това се дължи на качеството на образованието в момента.

Точно образованието е централна тема на научно-фантастичния роман „Едно“ на Боян Бенев. Затваряме триптиха от фантасти с него. А той ни казва, че голяма част от проблемите в обществата идват от факта, че 

някои хора имат достъп до качествено образование, а други – не. 

Неравенство на ниво достъп до образование се среща навсякъде – в Европа, Африка и Азия, твърди той. Боян Бенев смята, че ако хората не адресират проблема с образованието на глобално ниво, е възможно тъмните векове на Средновековието да се повторят скоро.

В своята книга за бъдещето авторът се фокусира върху хората и техните взаимоотношения. „Едно“ разказва за властимащите и ролята на града като общност и среда. Боян Бенев, смята, че технологията не е централна в живота на хората, затова и той не набляга на нея в своя роман, а разказва основно за отношенията между хората.

Визиите за бъдещето на тримата български автори на фантастика Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59