"Оказа се, че в Македония е имало невероятно много репресии върху лица с българско самосъзнание, но тези данни не са били изнасяни. ... Книгата представлява такива документи - от 1945 до 1977 г.". Това каза доц. д-р Спас Ташев от БАН, член на Смесената историческа комисия България - РСМ, който представи пред БНР книгата си "Противобългарските съдебни процеси в Скопие", базирана на изследване на издания на македонските българи - вестник "Македонска трибуна", който от 1927 г. излиза до наши дни:
"Това е единственото издание в свободния свет, където са обобщавани данни за репресии. През периода от 1945 до 1991 г. по идеологически причини, а и поради съветския натиск, който не ни позволяваше да се конфронтираме с Югославия като комунистическа държава, поради което тези данни не бяха изнасяни".
Той посочи, че 1977 г., от която са взети документи, е била посветена на правата на човека на македонските българи.
По думите на историка "ние сме длъжници на тези хора, защото, когато се формираше Рамковата позиция на България по въпроса за евроинтеграцията на Скопие, ние заявихме, че нашата обща история е до 1944 година, след което всеки си е тръгнал по своя път":
"С тази времева граница ние поставихме извън нашето внимание тези хора, които са страдали и техните потомци. И днес, въпреки че репресиите имат съвсем друго естество, има хора, които продължават да страдат от това, че се изявяват като българи".
Доц. Ташев подчерта, че книгата му се опитва да покаже, че идеята за единство - от двете страни на границата - съвсем не е свършила през 1944 година.
"Скопие днес е фабрика за фалшиви новини", каза доц. Ташев и посочи категорично, че голяма част от твърденията за натиск върху България по въпроса за евроинтеграцията на РСМ не са верни.
Интервюто на Диана Янкулова с доц. д-р Спас Ташев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..