Moщни торнада доведоха до щети в района на Тенеси и Средния запад в Съединените Щати. Поне шестима са загинали следствие на торнада петък срещу събота местно време. Американската метеорологична служба съобщи за над 30 торнада в шест щата.
В интервю за местна телевизия днес губернаторът на Кентъки Анди Бъшиър заяви, че броят на жертвите може да достигне 50, ако не и повече. Сматa се, че най-засегнат е Мейфийлд в Кентъки. Снимки и клипове от там публикувани в социалните мрежи показват разрушени сгради, огънат метал и тухли и дървета по улиците.
Синоптици съобщават за необичайно по продължителност торнадо, което е било силно за този период на годината. То е пресякло щатите Арканзас, Кентъки, Мисури и Тенеси като вероятно е оставило след себе си диря от около 380 километра. Вашингтон Поуст посочва, че ако торнадото е останало непрекъснато на земята би отбелязало рекорд за оставилото най-дълга следа торнадо в американската история.
Информации за катастрофални последствия от торнадо е имало също в щатите Илинойс и Мисисипи. Радари са засекли отломки следствие на торнадо, които са били на височина oт около 9 хиляди метра.
Анди Бешир каза , че има вероятност броят на жертвите да надхвърли 100.
„Това беше най-унищожителното торнадо в историята на нашият щат“, каза Бешир.
Най-тежко засегнати от бурята са фабрика за свещи в Кентъки, център на Амазон в Илинойс и старчески дом в Арканзас. Според Бешир около 110 души са били във фабриката в Мейфийлд, когато е била ударена от торнадото.
Спасителните екипи използват тежко оборудване, за да преместват развалините във фабриката за свещи в западен Кентъки и в момента продължават да изваждат тела, но казват, че може да отнеме ден и повече време, за да се разчистят всички развалини.
Президентът Джо Байдън написа в Туитър , че очаква да бъде информиран за ситуацията и обеща, засегнатите щати да получат помощта от която се нуждаят.
Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а информирани източници са заявили за агенция Ройтерс, че израелската армия обстрелва и портовете Рас Иса и Салиф и западната част на страната. Медии, свързани с хутите, потвърдиха за нападението. Близката до иранската шиитска групировка "Хизбула" телевизия "Ал-Маядин"..
Предстои промяна в правителството на Украйна, твърди Economist. Британското издание не назовава източниците, според които в близките две седмици се очаква вот на парламента - Върховната рада - за смяна на министър-председателя Денис Шмигал с един от сегашните му заместници - Юлия Свириденко. Свидиренко, която подписа сделката със Съединените..
"Росавиация" - агенцията за граждански полети в Русия - затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове. Шест безпилотни апарата са били свалени на подстъпите към Москва, съобщи кметът Сергей Собянин, а управителят на Ленинградска област съобщи за два свалени дрона в късния следобед. Няма сведения за..
Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..
Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..
Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам. Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк". С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..
Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент. Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..