Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 15 декември в Кипър влизат в сила нови мерки заради варианта Омикрон

| обновено на 13.12.21 в 15:45
Снимка: БГНЕС

От 15 декември в Кипър влизат в сила допълнителни мерки срещу разпространението на коронавируса заради случаите на новия вариант Омикрон, реши днес правителството.

Още места се затварят за неваксинираните в Кипър. Днес правителството добави сватби и кръщенета към обявените по-рано стадиони, театри, кина, музикални и танцови школи, развлекателни центрове и ресторанти.

От 15 декември до 31 януари 2022 г. достъпът на всички тези места е разрешен само на хора, които са получили поне една доза от ваксината и представят отрицателен PCR или бърз тест.

Засилват се изискванията и към ваксинираните.

От 15 декември до 15 януари тези от тях, които са били близки контакти на потвърдени случаи на коронавирус, трябва да направят два теста - бърз тест в рамките на 72 часа и безплатен PCR тест на 7-ия ден.

Допълнителна предпазна мярка се въвежда за пътуващите към Кипър. Те също трябва да преминат безплатен бърз тест 72 часа след пристигането си.

Заразените с Омикрон ще бъдат поставяни под задължителна карантина в определените от здравното министерство карантинни хотели.

От 15 декември се намалява срокът за поставяне на третата, бустерна доза - от 6 месеца след първоначалната ваксинация на 5 и половина месеца.

От 16 декември започва ваксинацията на децата от 5-11-годишна възраст, обяви още кабинетът.

Правителството в Кипър одобри допълнителните мерки, особено загрижено за епидемиологичната ситуация, след като в петък бяха открити първите три случая на Омикрон в страната. Заразените с новия вариант са трима ученици от техническо училище в Лимасол, завърнали се в група от 42 души от образователна екскурзия до Шотландия.

500 души – ученици, учители и други контактни лица, преминаха в събота PCR-тест в специално изпратеното в училището мобилно звено на Министерството на здравеопазването. Сред тях бяха открити 3 положителни случая на варианта Делта. Допълнително изследване на взети по-рано проби установи още 2 случая на Омикрон.

„Правителството не разделя нашите съграждани. Ние предлагаме на всеки възможността да защити собственото си здраве и здравето на своите близки. Ваксинацията спасява животи!”, заяви при представянето на новите мерки днес здравният министър Михаил Хаджипанделас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Режим на водата и в Ловеч от тази вечер

И в Ловеч от тази вечер се въвежда режим на водата. Мярката се налага заради намалелия дебит на водоснабдителна група Черни Осъм. Водата ще се спира от 23.00 ч. до 6.00 ч. сутрин.

публикувано на 15.09.25 в 13:30
Снимката е илюстративна.

Мечка е забелязана по улиците в Ловеч

Мечка е забелязана по улиците в Ловеч снощи. По този повод кмета Страцимир Петков свиква и щаб по проблема. Мечката е била забелязана от жители на Ловеч снощи около 22.00 ч. на улица "Стара планина". Животното е било изведено от пределите на града с помощта на полицейски патрул. За случая са уведомени Община Ловеч, директорът на..

публикувано на 15.09.25 в 13:21

Въвеждат забрана за ползване на мобилни телефони в монтанско училище

В монтанското Второ средно училище "Н.Й. Вапцаров" въвеждат забрана за използването на мобилни телефони в час. Решението е взето еднолично от ръководството на училището, каза директорката Елка Станева.  Все още просветното министерство не е въвело официално законодателната промяна, която се очаква да влезе в сила през ноември. "Това ще създаде..

публикувано на 15.09.25 в 13:15

Потребителската кошница с основните храни на едро поевтинява с 2 лв.

Потребителската кошница с основните храни на едро поевтинява с 2 лева през последната седмица до 96 лева. Поскъпване има при месото, киселото мляко и сиренето. Цените на повечето плодове и зеленчуци се понижават на борсите у нас Относителната стойност на кошницата остава същата, с незначителни изменения в цената на някои продукти,..

публикувано на 15.09.25 в 13:04

0,1% месечна инфлация през август, годишната е 5,3 на сто

Месечната инфлация през август е 0,1%, а годишната - 5,3 на сто, показват данните на Националния статистически институт.  През август 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в група "Съобщения" - с 0,9 на сто. При хранителните продукти ръстът в цените през август е 0,3%. Отчетен е спад в цените при облеклото, който..

публикувано на 15.09.25 в 12:59

България е втора в ЕС по дял на живеещи в лишения

България е на второ място сред страните в Европейския съюз след Румъния по дял на хората, които живеят в тежки материални и социални лишения - малко над 16,5%. Това сочат данните на Евростат за 2024 година. Средно за Съюза в това положение са 6,5 на сто. Първенецът по този показател Румъния е с дял от над 17 процента от населението, изправено..

публикувано на 15.09.25 в 12:51

Патриарх Даниил: Да възпитаваме децата в божията любов и добродетели

Да възпитаваме децата в божията любов и добродетели, призова патриарх Даниил.  "За да подражаваме на първоучителите и основателите на нашата просвета като светите братя Кирил и Методий, е важно да има вероучение в училище", посочи той. Църквата и обществото не правят достатъчно да се раждат и възпитават хора като свети цар Борис, свети..

публикувано на 15.09.25 в 12:43