Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин е обсъдил с Макрон украинската криза

Владимир Путин с Еманюел Макрон.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин е обсъдил по телефона украинската криза и отношенията Русия-НАТО с колегите си от Франция и Финландия Еманюел Макрон и Саули Нинистьо.

В телефонния си разговор със Саули Нинистьо Владимир Путин е обвинил украинските власти, че нарушават Минските споразумения и залагат на силови методи, като използват тежко въоръжение и ударни дронове в Донбас. В тази връзка руският президент е настоял за незабавни преговори със Съединените щати и НАТО с цел постигане на международноправни гаранции за сигурността на Русия. Според него гаранциите трябва да изключват по-нататъшно разширяване на НАТО на изток и разполагане на оръжейни системи в Украйна и в други съседни на Русия държави. 

Владимир Путин е подчертал пред Еманюел Макрон, че Киев умишлено изостря обстановката по линията на съприкосновение в Донбас и че западните оръжейни доставки в Украйна са пряка заплаха за сигурността на Русия. 

Руският президент е запознал френския си колега с гаранциите за сигурност, за които настоява Москва и го е призовал да се да се отнесе с разбиране към опасенията на руската страна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Жозеп Борел изнася реч за ситуацията на украинската граница по време на пленарната сесия в ЕП в Страсбург, Франция, 14 декември 2021 г.

Евродепутати призоваха за санкции срещу Русия заради Украйна

Евродепутати призоваха за санкции срещу Русия заради струпването на нейни войски на границата с Украйна. По време на дебат в Европейския парламент в Страсбург евродепутатката от партията на Зелените/Европейски свободен алианс Виола фон..

публикувано на 14.12.21 в 19:25
Леонид Волков

Съратник на Навални: $60 млрд. годишно изтичат от Русия, част от тях към България

Близкият съратник на руския опозиционер Алексей Навални Леонид Волков твърди, че от Русия изтичат около 60 млрд. долара годишно, като основно се вливат в европейската икономика. Пред комисиите по външни работи и развитие и подкомисията за..

публикувано на 14.12.21 в 09:36
Съветът за сигурност на ООН

Русия наложи вето на резолюция, обвързваща климатичните промени с глобалната сигурност

Русия наложи вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която обвързва климатичните промени с глобалната сигурност, предаде Франс прес.  Документът настоява генералният секретар Антонио Гутериш да включи рисковете за сигурността, породени от..

публикувано на 14.12.21 в 04:22

Г-7 към Русия: Военна агресия срещу Украйна ще има огромни последици

Страните от Г-7 предупредиха Русия за „огромни последици“, ако нападне Украйна. На проведената в английския град Ливърпул среща на външните министри на шестте най-развити западни икономики и Япония е постигната и обща позиция за бъдещи отношения с Иран..

публикувано на 12.12.21 в 17:47
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни..

публикувано на 11.02.25 в 18:17

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област...

публикувано на 11.02.25 в 17:59
Фридрих Мерц

Весела Владкова: Консервативният блок води и е вероятно Фридрих Мерц да е следващият канцлер

Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство.  След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в..

публикувано на 11.02.25 в 17:47

Световната среща за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции

Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да..

публикувано на 11.02.25 в 17:46
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска".  В интервю за телевизия "Фокс нюз", излъчено снощи, Тръмп настоя Съединените щати да получат от украинците достъп до природните богатства на страната им в замяна на..

публикувано на 11.02.25 в 17:36
Костадин Ангелов

Икономическата комисия: "Да" за забраната на вейповете и на енергийни напитки за деца

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете..

публикувано на 11.02.25 в 17:24