Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Иванова: Дружеството е на изкуствено дишане, няма контрол на харчовете

Какво потъва под водата в „Напоителни системи“

Павел Чарийски: Кучето е заровено в преотдаването на дейности на частни фирми

Снимка: БГНЕС

Имаме доста трагични случаи с наводнения назад във времето. Проблемът е, че години наред по отношение на бедствията и авариите не се прави нищо и управляващите тичат след събитията, каза пред БНР Анелия Иванова, председател на Федерация „Земеделие“ към КТ „Подкрепа“. 

Отводняването и предпазването от вредното въздействие на водите са сред основните дейности на „Напоителни системи“. За съжаление дружеството се припознава само като извършващо напояване, изтъкна тя. 

„Цяла година дружеството се управлява хаотично. Последните години е оставено на изкуствено дишане, защото е с огромни задължения“, коментира Иванова в предаването „Преди всички“.

От 3 години заплатите са замразени, минималната работна заплата е нараснала с 27%, а в дружеството заплащането е почти толкова, допълни тя.

Павел Чарийски е организатор на хидротехнически район и отговаря за дигите и язовирите в област Перник в рамките на „Напоителни системи“. Той разказа, че за първи път при кризисна ситуация не се събира областният щаб.

„Това е от безхаберие. Държавата отпуска достатъчно пари за превантивни дейности по реките. Друг е въпросът, че нашите ръководители никога не са искали ние да работим, за да може те да си преотдават на частни фирми да вършат тези дейности. И ако една дейност аз мога да я свърша за 10 000 лева, те я дават на някоя фирма, която да го свърши за 100 000 лева. Тук е заровено кучето. Винаги назначават хора извън системата, които не знаят за какво става въпрос, които искат само да крадат“, подчерта Чарийски в интервю за БНР.

Павел Чарийски е подал сигнал до специализираната прокуратура срещу ръководството на дружеството, защото от 15 януари до момента нееднократно е писал доклади до ръководството на дружеството за скъсани диги и необходимостта от ремонти.

Никой не ми обръща внимание.“

Поправката на дигите не струва кой знае колко пари, категоричен е Чарийски.

Законът за обществените поръчки в тази фирма се използва за пълнене на партийни каси или лични сметки. Няма контрол на харчовете. Не се търси отговорност на частните фирми за добре свършена работа“, подчерта Анелия Иванова. Според нея изхарчените пари на много места „потъват под водата“, а назначенията в дружеството са политически.

Законодателството се използва за източване на държавните дружества, обобщи картината Анелия Иванова. По думите ѝ държавата не може да си изясни какво ще прави с това дружество, което е апетитно откъм сграден фонд и язовири.

Според Павел Чарийски състоянието на съоръженията на „Напоителни системи“ в цялата страна е жалко. Той смята, че дружеството може да се освободи от ненужните активи, за да покрива дългове и да бъде оздравено.

„Опасно е това, което се случва. Не може за една част, която струва 2 лева, аз да плащам 30 лева. Не може чувалче теракол, което струва 8 лева в магазина, аз да плащам 38 лева. Това е безобразие, което се случва с това дружество.“

Повече по темата слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32