Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НСОРБ: Над 250 хиляди са децата в детските градини и издръжката за тях е над един милиард лева годишно

Ще бъдат ли безплатни детските градини и ясли

Тази мярка трябва да върви с увеличаване на местата в детските градини, смятат от Мрежата за децата

2
Снимка: БГНЕС

"До момента детските градини и ясли се плащат преобладаващо от държавния бюджет. Но идеята да бъдат безплатни не е нова, като част от тази политика се прилага при социално слаби и многодетни семейства. През последните пет години се заделя значителен европейски и национален ресурс, за да се подкрепят децата на социално слабите семейства.

Ние бяхме притеснени от сроковете за въвеждане на тази мярка, като сега след днешното изказване на министъра на труда и социалната политика, че ще се пристъпи към мярката след необходимите анализи и дискусии, което за нас е успокояващо", коментира в "Хоризонт до обед" Теодора Дачева, зам-изпълнителен директор на НСОРБ за това как гледа на идеята за безплатни детските градини и ясли от 1 януари и безплатни учебници до 12 клас. 

Дачева посочи, че въвеждането на мярката от септември догодина е далновидно решение, изказано днес от новия социален министър.

Дачева посочи, че вече над 40 общини напълно освободиха родителите от такси за детските градини и ясли, но това е след анализ за самите общини.

"Не мога да кажа как ще стане това в големите градове, където проблемът не е в местата, не в таксите. За нас разбира се, като НСОРБ основното притеснение е размерът на ресурса, който ще бъде определен в дъражвния бюджет за тази мярка. Защото в момента в детски градини и ясли са над 245 хиляди деца, за които в момента държавата заплаща над 1 млрд. лв. а отделно общините и родителите осигуряват ежегодно до 300 млн. лв.

Така че ресурсите са значителни и трябва внимателно да се пристъпва към въвеждането на мярката. Нашите разчети сочат, че ще са необходими минимум 250 млн. лв. в бюджета, но тук не сме включили увеличаването на цените на тока и стоките", заяви още Дачева.


"Това една мярка, която сама по себе си е добра, но тя е извадена от контекста, така че всъщност досега държавата ни не е имала целенасочена политика за подкрепа на децата и семействата", посочи пред БНР Пламена Николова, програмен координатор на политики за деца в  Националната мрежа за децата.

"Още повече, че отпадането на таксите ще бъде само за късметлиите приети в общински и държавни детски градини. Така че как всички деца ще бъдат подкрепени? А то нещо ви е безплатно, но вие нямате достъп до него, това е меко казано цинично. Така че мярката ще срещне съпротивата на родителите. Тази мярка трябва да върви с увеличаване на местата в детските градини", счита още Николова.

"Това е мярка, която звучи по-добре на хартия, отколкото на практика", каза в "Хоризонт до обед" Георги Вулджев, икономист в Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

"Има два проблема с това предложение - това е стъпка към ограничаване на практика на автономията на местната власт,  да водят своя социална политика и стават още по зависими от централното правителство. Което е стар техен проблем.

А още - и сега общините, в които има нужда, са направили безплатна услугата за децата в техния регион.

Другото нещо - това ще важи само за общинските и държавни детски градини.

Затова е добре тези пари, които евентуално ще се заделят,  да отиват за разкриване на повече места в детските градини, за разширяване на капацитета, там където наистина има нужда", заяви още пред БНР Вулджев.


Още по темата в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19