Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ отново поскъпна в Европа

Снимка: Pixabay

Цената на природния газ в Европа отново поскъпна до нивото от началото на октомври, съобщава руската агенция ТАСС.

Стойността на януарските фючърси в нидерландския хъб TTF надхвърли 145 евро на мегаватчас след като стана ясно, че "Газпром" не е резервирал мощности на газопровода Ямал-Европа за утре.

Междувременно постоянният представител на Русия в Европейския съюз Владимир Чижов определи като "политическо" съобщението на германския регулатор от днес, че друг руски газопровод - "Северен поток 2", няма да бъде одобрен преди второто полугодие на 2022-а.

Полагането на тръбите през Балтийско море приключи още през септември, но Берлин замрази сертификацията им докато компанията-оператор вземе мерки за съвместимост с германското законодателство.

След скока от над $1700 за 1000 кубически метра, цените на фючърсите на природния газ в Европа паднаха към края на търговията до $1595, сочат данните на лондонската фондова борса ICE.

Експерти свързват днешното покачване на цените  с изявленията на ръководителя на германската федерална мрежова агенция (BNA) Йохан Хоман, че решението  за сертифициране на Северен поток 2 вероятно няма да бъде взето през първата половина на 2022 г.

Германският регулаторен орган ще продължи работа по процедурата когато му бъдат представени съответните документи. "На този етап не разполагаме с тях", обясни Йохан Хоман.

В средата на ноември германският регулатор спря процедурата, като препоръча на компанията Nord Stream да създаде германско дъщерно дружество, което да представи отново пълен набор от документи за сертифициране.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горя храмът "Св. Богородица" в Сливен

Късо съединение е причината за пожара в сливенската църква „Света Богородица“ тази сутрин, съобщиха от полицията. Изгорял е притвора на църквата. Служителка в храма е била изведена от пожарникарите, след като огънят ѝ е отрязал пътя към изхода и тя е останала в сградата.  Няма пострадали и нанесени щети по корабната част на църквата.  Преди години..

публикувано на 06.03.25 в 15:57
 Представители на ПП дават пресконференция на тема:

Асен Василев: С този бюджет се предвижда за година да се вземе дълг, колкото за последните 3 г.

Най-скандалното в проектобюджета на държавата е взимането на 7 млрд. лв. дълг, каза на пресконференция на тема "Истината за Плана за възстановяване и устойчивост" в парламента Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната" (ПП). Това, което видяхме снощи, е липса на каквото и да е защита от страна на ГЕРБ на този бюджет, но това не е..

публикувано на 06.03.25 в 15:51

ЕЦБ намали с 25 базисни пункта трите основни лихви

Европейската централна банка очаквано намали с 25 базисни пункта трите основни лихвени проценти, съобщиха от Франкфурт.  От 12 март лихвените проценти по депозитното улеснение, основните операции по рефинансиране и пределното кредитно улеснение се понижават съответно до 2,50%, 2,65% и 2,90%. ЕЦБ сваля лихвените проценти за втори път тази година?..

публикувано на 06.03.25 в 15:37

"Хамас" разкритикува заплахите на Доналд Тръмп

Палестинското движение "Хамас" разкритикува заплахите на американския президент Доналд Тръмп - ден след като той заяви, че отправя към групировката "последно предупреждение" да предаде всички останали израелски заложници, предаде ДПА. "Тези заплахи усложняват нещата по отношение на споразумението за прекратяване на огъня и насърчават Израел..

публикувано на 06.03.25 в 15:29
Представители на управляващото мнозинство дават пресконференция в Народното събрание - 6 март 2025 г.

Сачева: Оставаме с впечатление, че има ПГ, която има за цел дестабилизация на управлението

От името на парламентарните групи на ГЕРБ -СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН) категорично заявявам, че подкрепа, извън партиите, свързани със споразумението за управление и присъединилата се "Демокрация, права и свободи-ДПС" не сме търсили. Това заяви на брифинг в парламента Деница Сачева, зам.-председател на парламентарната група на..

публикувано на 06.03.25 в 15:26
Севим Али

ДПС-ДПС: Няма да бъдем смокинов лист на задкулисните зависимости на Пеевски

Има ли ново, скрито мнозинство, след като "ДПС-Ново начало" подкрепи предложения от управляващото мнозинство бюджет на първо четене. Това попита в декларация от парламентарната трибуна зам.-председателят на ПГ на "Демокрация права и свободи"- ДПС Севим Али: "По тъмни доби, далече от светлината на деня, се сформира скрито мнозинство с..

публикувано на 06.03.25 в 15:22
Делян Пеевски

ДПС-НН: Да има държавна верига магазини, в които да се продават само български стоки

Да бъде създадена държавна хранителна верига от магазини в помещенията на пощите у нас. Това предложение направи председателят на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в кулоарите на парламента, като обясни: "Щ е могат да си продават стоките на една държавна фирма, която ще има право да слага надценка до 10%. Нашите хора да имат най-необходимите стоки на..

публикувано на 06.03.25 в 15:17