Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клавирно дуо "Атмосфери" записа дебютния си албум

Проектът представя само българска музика

Клавирно дуо "Атмосфери"

На 18 декември от 18 часа в концертаната зала на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" концерт ще изнесе клавирното дуо "Атмосфери". Събитието ще се проведе на живо, с публика, при спазване на всички противоепидемични мерки, и ще бъде предавано онлайн на страницата на Сонарт ЕООД във Фейсбук. 

Александра Дичева и Мила Михова са носителки на специалната награда "Олга Камбурова 2020" на предаването "Алегро виваче", както и на няколко първи награди от международни конкурси, сред които "Сибелиус" във Финландия и "Дунавски таланти" в Унгария.

Събитието е част от проект, ръководен от проф. Кремена Ангелова - декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Академията и уважаван тонрежисьор в областта на класическата музика. Подкрепен от Национален фонд "Култура", проектът предвижда издаването на три компактдиска на български изпълнители, с предимно българска музика.

Един от тези албуми е дебютният компактдиск на младите пианистки от дуо "Атмосфери", които имат особен афинитет към творчеството за две пиана и за пиано на четири ръце на българските композитори. Тяхната нестандартна и не толкова често изпълнявана програма е с произведения на Пенчо Стоянов, Александър Йосифов, Борислава Танева, Петър Димов и Лора Ал-Ахмад.

За избора на произведения и осъществяването на студийните записи проф. Ангелова и дуо "Атмосфери" разказаха в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерине Буачидзе и Михай Дамян спечелиха конкурса Operalia

Завърши 32-ото издание на Operalia. Тази година най-престижният световен конкурс за млади оперни певци, създаден от легендарния тенор Пласидо Доминго, гостува в България, по покана на Соня Йончева. Българската оперна дива спечели оперната олимпиада преди 15 г., когато Опералия се проведе в Миланската Скала. След предварителна селекция по..

публикувано на 26.10.25 в 23:38

Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски

Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски събра в Музея на хумора и сатирата в Габрово наследници на бележития карикатурист, негови приятели, ценители и колеги от вестник "Стършел".  Карикатуристът е сред първите творци, свързали името си с Габровския музей на смеха. Той създава рисунките към знаменитите Габровски шеги и..

публикувано на 26.10.25 в 11:01

Есенен театрален фестивал на училището по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен

В Плевен с празнично шествие на 26 октомври започва Есенният театрален фестивал на учениците от специалността "Актьорство за драматичен театър" при Националното училище по изкуствата  "Панайот Пипков". Представленията са за деца и възрастни, а какво са подготвили младите театрали разказа режисьора Детелина Станева. Детелина Станева е..

публикувано на 26.10.25 в 10:50

Столичната библиотека отпразнува 97 години и посрещна 443 нови читатели

На 24 октомври 2025 г. Столичната библиотека отбелязва 97 години от създаването си. Сред най-старите културни институции на София, тя се гордее с близо 1 милион книги, над 109 хиляди читатели и модерни филиали, Детски център и Дигитална тийн лаборатория. Юбилеят съвпада с 10-годишнината на Литературния клуб на библиотеката, създаден през..

публикувано на 26.10.25 в 06:08

Ирина Голева представя "Едновременно" – спектакъл за минало, настояще и бъдеще

Актрисата Ирина Голева разказва за своето ново представление, което представя тази неделя в Топлоцентралата на София. Спектакълът "Едномременно" изследва различните времеви измерения – миналото, настоящето и бъдещето, и как те се отразяват на човешките преживявания. „Темата е нестандартна, но същевременно универсална. Със спектакъла..

публикувано на 26.10.25 в 05:35

България посреща световния ден на операта 25-и октомври като домакин на Operalia

В нашата страна да се проведе 32-ото издание на най-престижния международен конкурс за млади оперни певци Operalia стана възможно благодарение на българската оперна дива Соня Йончева . Преди 15 години тя спечели оперната олимпиада – тогава на сцената на Миланската Скала, и това отвори пред нея вратите за световната й кариера. И още една..

публикувано на 25.10.25 в 09:10
Джулия и Константин Ганеви

Спомен за проф. Константин Ганев

Да си спомним за една легендарна фигура в българското клавирно изкуство - проф. Константин Ганев.  На 13 октомври се навършиха 100 г. от неговото рождение. Често за него мислим като част от тандема Джулия и Константин Ганеви - две личности, които десетилетия наред бяха заедно на сцената като клавирно дуо, в педагогическата си работа у нас и в..

публикувано на 24.10.25 в 19:11