Девети ден девинското село Триград и още три селища след него - Кестен, Жребово и Водни пад са без достъп. Селото бе сред най-засегнатите от обилния снеговалеж и лошо време в Смолянско.
Живеещите в Триград настояват за спешно възстановяване на пътя до селото.
Триград е целогодишна туристическа дестинация. Сега всички резервации в хотелите и къщите за гости са отменени.
„Положението е страшно“, казва Аркан, който работи в един от най-големите туристически обекти. По думите му местните обекти изплащат кредити, а след скъпия ток бедствието ги е сринало тотално.
„Имаме ток и вода, но с придвижването е много сложно. Отказват хората масово резервации за Нова година. Финансово и инфраструктурно сме много зле - тези загуби кой ще ни ги плати?“
„Няма пътища. Капарото, всичко изгаря. Положението е трагично“, казва и Емил, който също е зает в туристическия бизнес.
Румен, който работи в мандрата, за пореден ден изхвърля млякото:
„Имам ферма, която изхвърля мляко по 100 литра и не знам какво да правя. Няма как да се мине. Плаче ми се. Хотели затворени, мандри затворени. Затъваме от ден на ден.“
Местните жители се готвят за гражданско неподчинение в сряда сутринта на главния път Кричим - Девин, в района на КПП на входа в града.Радост Караиванова от инициативния комитет очерта какви са исканията им:
„Нашите искания са за цялостен ремонт на пътя в участъка от село Тешел до село Кестен, а не само на двете места, където има в момента разрушаване на пътя. Второ, искаме да се извършват някакви спешни строителни дейности за осигуряване на преминаването с автомобили“.
Родопчани са гневни на стриктния полицейски контрол по разрушения път:
„Мен ме вбесява, че не ме допускат с личната ми кола вече седми-осми ден, да си кача колата. Едната ми кола, служебна, се счупи, втора се счупи.“
Сред исканията са също обезщетения за бизнеса и подпомагане на хората, чиито работодатели са прекратили дейност заради бедствието.
Подробен репортаж за хората от бедстващото село Триград ще чуете утре в предаването „Преди всички“.
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
Риволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..
Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..
Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...