Наложи се Борис Джонсън да прекъсне речта си за около половин минута, сипейки извинения, докато се рови в записките си. Той освен това направи сравнение на електрическите автомобили с тези, които са на гориво, като си послужи със звукова илюстрация. След това по повод на плана му от 10 точки за подкрепа на бизнеса да се превърне в „зелен“ в бъдеще той се сравни с Моисей.
„Преди година слязох от Синай и предадох на длъжностните ми лица новите 10 Божи заповеди.“
Британският премиер освен това, нетипично за консерватор, си послужи с цитат на Ленин:
„Някога Ленин е казал, че комунистическата революция е съветска власт плюс електрификация на цялата страна. Е, колебая се да цитирам Ленин пред Конфедерацията на британската индустрия, но задаващата се индустриална революция е зелена енергия плюс електрификация на цялата страна.“
Може би най-яркият дипломатически гаф на годината обаче беше т.нар. дивангейт, когато при посещението си в Турция през април председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен остана без стол по време на разговори с президента на югоизточната ни съседка. Тя беше придружавана от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, който заедно с турския президент Реджеп Ердоган заеха единствените два стола, а обърканата Урсула фон дер Лайен остана права, преди да бъде настанена на близкия диван. Нейното възклицание „Ъм?” стана пословично.
А че гафовете могат да струват скъпо разбра Армин Лашет, който беше кандидат за канцлер на Германия от Християндемократическия съюз. Партията му остана втора на парламентарните избори и той подаде оставка като партиен водач и като премиер на най-населената германска провинция – Северен Рейн-Вестфалия.
Загубата му се отдава отчасти и на факта, че по време на посещение през юли в град Ерфщад, засегнат от най-пагубните наводнения от десетилетия в страната с над 100 загинали, той беше заснет да се смее на заден план, докато президентът Фран-Валтер Щайнмайер даваше изявление по повод трагедията.
А в съседна Белгия през май фермер, неумишлено, измести границата с Франция, като премести с два метра камък от пътя на трактора си в грешната посока. Кметът на белгийското гранично селище Еркелин – Давид Лаво, коментира случая с усмивка:
„Той е направил Белгия по-голяма, а Франция по-малка, което не е добра идея. Щастлив съм, че моята общност се разрасна, но кметът на отсрещното френско градче не е съгласен.”
В Естония пък в края на август парламентът на първо гласуване отхвърли единствения кандидат за нов държавен глава – Алар Карис. Той получи необходимия брой гласове на втория тур. Това напомня на случай от миналата година в Индонезия, когато кандидат за кмет в град Макасар загуби от квадратчето „Не подкрепям никого”. Но и тази година имаше куриоз в Индонезия, примесен с ирония – борец против корупцията там беше арестуван за... корупция. Но да се върнем обратно в Северна Европа, където имаше и друг подобен на Алар Карис случай. В Швеция социалдемократът Магдалена Андершон беше избрана на два пъти в рамките на по-малко от 7 дни на министърпредседателския пост. Часове след като получи подкрепата на депутатите първия път тя подаде оставка, след като по-малкият коалиционен партньор се оттегли. Скандал имаше и в съседна Финландия, където премиерът Сана Марин се извинява, че е посетила нощен клуб часове след като е влязла в контакт със заразен с Covid-19. Дори съмнения за неспазване на ограничителните мерки от политиците, които ги налагат, предизвиква остра реакция. Такъв случай имаше във Великобритания по повод информация за коледно парти на Даунинг Стрийт на 18 декември миналата година, когато беше най-тежкият локдаун на Острова. Наложи се премиерът Борис Джонсън да се извинява в Камарата на общините.
"Извинявам се безрезервно за причиненото от видеото оскърбление из цялата страна и се извинявам за впечатлението, което оставя у хората. Повтарям обаче, че аз бях постоянно уверяван, откакто се появиха тези обвинения, че не е имало парти и не са нарушавани Covid правила."
Трябваше да се извинява тази година и Би Би Си, защото след кончината на съпруга на кралица Елизабет II – принц Филип, общественото радио и телевизия са посветили на темата толкова много ефирно време, че компанията получи над 100 хиляди оплаквания. Сред коментарите бяха, че стратегията наподобява страните от Източна Европа отпреди 40 години и че Би Би Си изглежда и звучи като пропаганден канал.
Am i the only one who thinks its ridiculous that every BBC radio channel is playing the same broadcast (about prince philip). Feels like eastern europe 40 years ago.
— Henry Stewart (@happyhenry) April 9, 2021
I see BBC have gone full on state propaganda channel 😣 #princephillip until midnight!
— Rachel harmony is possible3.5%💙🤝👍🇪🇺🌍🇦🇬 (@RachelG21879460) April 9, 2021
А само седмица след като принц Уилям беше обявен за „най-секси плешив мъж”, президентът на Русия Владимир Путин беше коронован за най-секси руснак. По този повод да си припомним посветената на неговия сексапил песен:
И малко смях, свързан с пандемията – правителството на Австралия получи много въпроси, свързани с ваксините срещу коронавирус, но най-нелепият беше „Може ли ваксината да ме свърже с интернет?”. На официалния сайт на здравното министерство на Австралия пише: „Не, ваксините не могат да ви свържат с интернет”. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро беше обект на разследвания на Върховния съд на страната за разпространение на дезинформация във връзка с ваксините. Италианец пък татуира QR кода на зеления си сертификат на ръката си.
И за финал – гаф не на политик, а на компания. Френската модна къща и компания за луксозни стоки "Луи Вюитон" произведе мъжки пуловер, описан от марката като повлиян и в чест на националния флаг на Ямайка. Само че дрехата въобще не приличаше на знамето на карибския остров. Компанията не забеляза, докато потребител в Туитър не посочи фала.
Всеки допуска грешки, но някои могат да имат дълготрайни последици и да навредят на репутацията, особено когато става въпрос за политика. Обществото трудно би се доверило на политик или движение, ако те са обект на присмех. Една грешка под светлините на прожекторите може да потвърди съмненията за всеки един политик.
Снимки: Ройтерс и архив
Първият министър на Северна Ирландия Мишел О’Нийл, която е от партията "Шин Фейн", е отказала официална покана от британския крал да остане да пренощува в замъка "Уиндзор" заедно с другите лидери на децентрализираните британски нации след частна вечеря, организирана от монарха тази вечер, съобщи вестник "Дейли телеграф". Докато първите..
Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са били използвани, но късното пускане на предупреждения за въздушно нападение предполага, че те са били..
Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия министър..
Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият ешелон е с политическа отговорност . Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да..
Гръцкият парламент предстои да избере новия президент на страната на четвърти тур от гласуването. Кандидатът на управляващата партия "Нова демокрация" - бившият председател на парламента Константинос Тасулас се очаква да събере необходимото мнозинство от 151 гласа. Той получи 160 гласа в предишните три вота, но те не бяха достатъчни,..
Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система ", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за..
Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..