Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Господинов: Трябва да сме подготвени за последствията от дистанционното обучение

Снимка: БГНЕС

„Трябва да помислим как децата да не се отчуждят съвсем от образованието, защото в момента виждаме, че много деца не искат да участват повече.“ Това каза пред БНР Иван Господинов, учител, председател на сдружение „Образование без раници”, представител глобалната образователна платформа Кан Академия за България.

Много дълго време не сме реформирали тази система, тя в момента дава много сериозни дефекти, смята Господинов.

В дистанционното обучение се губи не толкова част от материала, колкото „навързването“ му, а това пречи на учениците да надграждат, отбеляза той.

По думите му най-големият проблем на неученето е, когато един ученик изобщо не иска да чува или да каже нещо по даден предмет. Според Иван Господинов учителите трябва да имат чувствителност именно към темата защо учениците не учат.

Съвременните деца малко се дърпат от социалните мрежи в опит да намерят нещо по-интересно, което да не им губи времето, сподели свои наблюдения Господинов, който има преподавателски опит от 2014 г.

Пандемията може би ни научи, че техническите предизвикателства не са единствените, подчерта той.

„Трябва доста по-отрано да планираме образованието на децата. Може би в бъдеще ще сме подготвени вече за подобен тип кризи и ще знаем какви биха били последствията, ако едни деца бъдат отделени във форма на дистанционно обучение.“

С натрупването на много пропуски, ако не наваксат, ще има деца, които няма как да продължат да учат, допълни Господинов, според когото дори пълните отличници в момента „са изпуснали или можеха да учат повече, както всички деца, ако не бяха толкова много в дистанционно обучение“.

Иван Господинов предлага да се помисли дали на места не трябва да има по двама учители в класна стая, защото наваксването ще е много трудно.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42