Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абсолютно вредно е да се опитвате да помогнете на човек с нарцистично разстройство, казва психоложката

Боряна Григорова: Никой не бива да търпи психически тормоз

Потърпевшият започва в едни момент да страда от постравматично стресово разстройство

Снимка: архив

"В книгата искам да кажа едно основно нещо и това е, че никой не бива да търпи по никакъв начин връзка или ситуация, в която върху него се упражнява психически тормоз", разказа в "Хоризонт до обед" психологът Боряна Григорова , автор на новата книга - "Паяжината на психическия тормоз" и за това как ни въздейства социалната изолация във втората година на пандемия.

"Това е връзка, която го принизява, която отнема човешките му права и не му позволява да живее себе си, да живее според собствения си стойностен свят и ценности.

Второто нещо, което искам да кажа на читателите е, че когато става дума за нарцистично личностно разстройство от по-тежките случаи, не можете нищо да направите за този човек.

Тоест желанието да останете и да помогнете на този човек, е абсолютно вредно, защото е напълно невъзможно", категорчна е писхоложката.

"Сигналите за този тип хора са, че те ни обвиняват за всичко, което те не могат да направят, когато ни озолира от близките и от средата ни, когато винаги ни се казва, че си измисляме, че това не е така, когато липсва емпатия, особено липсата на емоциална емпатия, която е същинската. Това са сигнали за нарцистично разстройство в по-сериознана скала.


Това са сигнали, че трябва мигновено за избягаме. Че има проблем с границите, с личните ни стабилни граници - особено кагато ни се вменява вина. Нормално е човек да греши. Това се използва изключително много от манипулаторите", каза още Боряна Григорова.

"А за да се запази психиката на потърпевшия, започва да отрича реалността, както при т.нар. Стокхолмски синдром. Трябва много воля да се измъкнете от тази връзка.

Потърпевшият започва в едни момент да страда от постравматично стресово разстройство, поради непрекъснатия тормоз, в който живее. Това води до биохимични изменения, производства на хормони, във физически изменения, промени на обемите на части от мозъка, които пък водят до промени с паметта, до невъзможност да се реагира адекватно на агресия, вече не можем да избягаме или да се борим, а само да застинем...

Затова е нужно осъзнаване и волево надскачане на тези страхове, които мозъкът ни непрекъснато произвежда", заяви психоложката.

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58