Всеки от тях води битка със себе си и за себе си, за да остане „чист“, както се изразяват. За някои този опит е пореден, и затова си пожелават сили, за да успеят.
Мъже, посегнали към наркотиците още като деца сега са участници в програмата на терапевтичния център край Габрово - "Свети Илия". Сред тях има и жена. Преди нея имало друга, но я отпратили, защото не спазвала правилата. Центърът не функционира като комуна, тук принципите на работа са други, обяснява Илко Бояджиев, бивш наркозависим, основател на фондацията „Общност в помощ на зависимите“ и на центъра, в който е консултант.
Илко Бояджиев и Запрян Момчилов, който също е бил наркозависим, създават центъра по модел, утвърден от Световната федерация на терапевтичните общности. Тук няма шеф, но има правила и тези, които са напреднали във възстановявате си, поемат повече отговорности и помагат на другите.
Центърът представлява голям затворен комплекс, разположен сред природата. В тази защитена среда терапията продължава девет месеца.
Първите участници в програмата са Мартин и Калоян. Зад гърба им остават осем месеца лечение. За единия то продължава в затворената общност. Другият е преминал към следващия етап. Живее на квартира, посещава консултативния център към общината в Габрово и ежедневно се среща с хората от общността. Скоро му предстои да започне работа. След първоначалната съпротива, двамата намират мотивация и сили да променят поведението си, без което не можеш да се запазиш „чист“, казва ми Мартин. Той и Калоян потърсили помощ и я намират в Центъра, благодарение на познанството си с основателите му
През осъзнаването на проблемите, себепознанието и справянето с емоциите участниците в програмата преминават с подкрепата на голям екип от специалисти и на хора, извървели техния път.
От ключово значение е разбирането, вместо обичайното хокане, с което наркозависимите са свикнали.
Основателите на Центъра помагат на зависимите от общността с всичко необходимо, но всеки сам трябва да извърви пътя си.
Още по темата в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..