"Несъмнено в момента това, което най-много вълнува хората е какво се случва с този вариант Омикрон, тъй като цялата 2021 година премина под знака на ваксините срещу този вирус и неговите варианти. Ние започнахме с настъпващия тогава Алфа вариант в Европа, Гама варианта в Бразилия, Бета варианта в Южна Африка. Последва една опустошителна вълна в Индия и Делта вариантът завладя целия свят. Годината завърши с варианта Омикрон, който виждаме, че в някои страни отново успя да върне такива мерки, като пълно затваряне...
Това, което знаем за варианта Омикрон със сигурност не е достатъчно. Но той показа, че наистина се разпространява доста по-бързо. Разбира се, има и добри новини. Една от тях е, че може би наистина клиничната картина, която върви с този вариант, може да е по-лека, но това е доста условно. Просто защото все още няма достатъчно проучвания и категорично становище по този въпрос."
Ето защо, проф. Александрова акцентира отново на ползата от ваксините в борбата срещу пандемията:
"По отношение на това, да ни предпази от сериозно заболяване защитата продължава да бъде доста висока. Някъде около 70% при ваксината на Pfizer, но пък е много важно да подчертаем, че бустерната доза е особено важна за предпазването от Омикрон, тъй като след нейното поставяне на практика защитата от симптоматична инфекция, се покачва до 80 %. Така че това е смисълът на бустерните дози и затова в момента целият свят се ориентира към това, да ваксинира своето население", допълни проф. Радостина Александрова.
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..