Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Казахстан протестиращите са установили контрол над летището в Алмати

Правителството подаде оставка, а президентът обяви извънредно положение, но това не спря ескалацията

| обновено на 05.01.22 в 21:25
Алмати, Казахстан - 5 януари 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Втори ден продължават безредиците и напрежението в Казахстан, предизвикани от рязкото поскъпване на горивата и електроенергията. Вече в цялата страна е въведено извънредно положение, съобщава БГНЕС, като цитира „Мир-24“.

Демонстрантите подпалиха автомобили, чупиха магазини и атакуваха офиси на медии. Съобщава се за убити полицаи.

Протестиращите са установили контрол над летището в Алмати - най-големият град в страната, всички полети са временно отменени.

По-рано правителството подаде оставка, а президентът на страната обяви извънредно положение.

Медии съобщават за най-малко пет хиляди демонстранти, взели участие в протестите.

Полицията използва сила, шокови гранати и сълзотворен газ, за да разпръсне протеста. Арестувани са над 200 души.

През изминалата нощ протестиращите в Алмати - най-големият град в Казахстан, са опожарили над 120 автомобила, изпочупили са 120 магазина и 180 заведения за обществено хранене, както и около 100 офиса, съобщиха от полицията.

РИА Новости предаде, че протестиращи в Алмати са атакували офиси на руската медия „Спутник“.

При безредиците в страната са били убити служители на реда, обяви президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев, който направи официално изявление.

Той се закани, че властите ще действат възможно най-сурово спрямо нарушителите и каза, че е поел поста на ръководител на Съвета за сигурност от бившия лидер на страната Нурсултан Назарбаев. 

Токаев заяви, че зад бунтовете стоят заговорници, които разполагат с подробен план за действие и посочи още, че счита случващото се в Казахстан за „външна агресия“. 

По-рано днес президентът прие оставката на правителството, като обяви извънредно положение в Алмати и в Мангистауска област до 19 януари.

Протестиращите са разрушили паметника на първия президент на Казахстан Нурсултан Назарбаев в град Талдъкорган. Това съобщи порталът KazTAG.

На снимки, публикувани в портала, се вижда как паметникът е свален от постамента си и скулптурата е разцепена на две.

Талдъкорган е административен център на област Алмати. През 2016 г. в града е издигнат паметник на Назарбаев.

Междувременно американската енергийна корпорация "Шеврон" обяви, че работи за прекратяването на протестите на работниците в нейното предприятие "Тенгиз Шевр Ойл" в Казахстан.

"Шеврон" е най-големият чуждестранен производител на петрол в Казахстан.

Уебсайтовете на казахстанските медии са недостъпни. WhatsApp, Telegram, Viber и други месинджър приложения са прекъснати.

Казахстан може да реши сам проблемите си и е важно никой да не се намесва отвън, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. По думите му не е искана на руска помощ за справяне с протестите.

По-рано Русия призова за диалог и мирно разрешаване на кризата.

Европейският съюз призова засегнатите страни в Казахстан да се въздържат от действия, които биха могли да доведат до допълнителна ескалация на насилието.

"Апелираме към властите да спазват основните права на мирни протести и да използват пропорционално сила, когато защитават законните интереси, свързани със сигурността, както и да се придържат към международните си ангажименти", се казва в изявление на Европейската служба за външна дейност.

Белият дом и ООН също призоваха казахстанските власти да проявят "сдържаност" при справянето с бурните граждански вълнения.

Недоволството в бившата съветска република бе разпалено от резкия скок на цените на пропан-бутана в богатата на нефт и природен газ Мангистауска област на югоизточния бряг на Каспийско море. Новата цена е била 120 тенге за литър или 28 щатски цента.

В опит да намали напрежението президентът Токаев обяви намалена цена от 50 тенге или 11 щатски цента, но недоволството продължи.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Букурещ работник монтира голям плакат на румънския министър-председател Марсел Чолаку, кандидат на Социалдемократическата партия (PSD) на президентските избори.

От секция в Нова Зеландия започна гласуването на румънците за президент на страната

От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната.  Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..

публикувано на 22.11.24 в 10:09
Кирил Петков

Петков призова ГЕРБ да се откажат от кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС

Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..

публикувано на 22.11.24 в 10:05
Читалище

В читалище "Христо Ботев - 1871" откриват музейна колекция "Фотография и кино в Смолян"

Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..

публикувано на 22.11.24 в 10:00

В очакване на българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция"

Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции.  Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..

публикувано на 22.11.24 в 09:50
Калин Славов

Калин Славов: Изпълнението на антикорупционната стратегия е замряло

Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..

публикувано на 22.11.24 в 09:09
Йордан Иванов

ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов

Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицята ПП-ДБ, преди днешния пети опит за избор на председател. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Той отново посочи като един от проблемите това, че..

публикувано на 22.11.24 в 09:08
Държавният глава Румен Радев и президентът на Сингапурската производствена федерация Ленън Тан (вдясно) - 22 ноември 2024 г.

Радев: Инвестициите в хората, образованието, иновациите и технологиите - ключът за успех в бъдеще

Високите технологии, иновациите и отбранителната индустрия са сред секторите, в които България и Сингапур могат да си сътрудничат. Това посочи президентът Румен Радев, които откри бизнес форум в Сингапур.  Посещението на държавния глава продължава до неделя. В делегацията на президента са представители на над 20 български компании, както и трима министри..

публикувано на 22.11.24 в 08:52