"Пандемията се оказа значителен фактор в посока провокиране на ответна реакция на съпричастност. Още през 2020 година хората откликваха на апелите за оказване на спешна помощ и подкрепа в борбата с Covid на първа линия. След като осъзнахме, че това не е само здравна криза, хората започнаха да подкрепят каузи и в социалната сфера".
Това каза пред БНР Теодора Бакърджиева от Българския дарителски форуми.
По думите ѝ тенденцията на увеличение на броя хора, които даряват, се запазва. И въпреки злоупотребите на една дарителска платформа.
Хората са и по-щедри и даряват много повече доброволен труд, допълни тя:
"Индивидуалните дарители даряват по-отговорно. Все повече разпознават дарителството като възможност да съучастват в решаването на конкретни проблеми или за развиването на една или друга смислена кауза, която обединява и други около тях за постигане на положителна промяна. Запазва се тенденцията хората да даряват, защото искат да помагат макар и с малки суми. Те биха искали редовно да подкрепят близки до тях каузи, с което вярват, че допринасят за по-дългосрочни и устойчиви резултати. Компаниите доста отговорно се отнасят към ролята си на отговорен корпоративен гражданин".
В предаването "Нещо повече" Бакърджиева допълни, че ролята на гражданските организации е многопластова и те са свързващото звено между нуждата от подкрепа и онези, които имат ресурс, който доброволно биха искали да предоставят като помощ.
Интервюто с Теодора Бакърджиева можете да чуете в звуковия файл.

Парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството одобри проект за промени в Кодекса на труда, внесен от Деница Сачева от ГЕРБ-СДС и група народни представители. Проектопромени: Родителите на деца до 12 г. с право да работят дистанционно през лятото Социалната комисия: Родителите на деца до 12 години ще могат да работят..
Руският президент Путин нареди на министерствата на външните работи и на отбраната, на спецслужбите и другите агенции да подготвят предложение с възможност за изпитания на ядрено оръжие, предава ТАСС. "Ройтерс" добавя, че миналата седмица американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ биха могли да възобновят подобни изпитания. Путин заяви, че Русия..
На Моста на влюбените в сърцето на София се състоя откриването на изложбата "Фантастични умове", която е част от проекта "Моите будители". Чрез него за трета година се презентират едни от най-талантливите български ученици с научни постижения на международната олимпийска сцена. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев..
Без конкретни хора от институциите да си затварят очите, няма как да се осъществява подобна практика в големи размери, защото тези нарушители не са започнали със 70 тона, а с по-малки количества , намерили са си някаква вратичка, но явно са объркали конците, за да предприемат органите подобно действие спрямо тях . Това каза пред БНР проф...
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е болезнен шамар за Тръмп. Във Вирджиния, традиционно републикански щати, там демократите в камарата взимат 13 места, а те са в ръцете на републиканците повече от 40 години. Това дава надежда на..
Върховният административен съд отмени решението на Административния съд - София-област за спиране на обявената от Съвета за електронни медии нова процедура за избор на генерален директор на Българската национална телевизия. ВАС връща казуса на Административния съд за ново произнасяне. Жалбата до върховните магистрати беше подадена от СЕМ. Според ВАС..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че в следващия бюджет за просвета е предвидено финансиране за базови учители и връщането в системата на т.нар. учители методици. Той съобщи още, че от догодина ще започне и програмата, която да задържи младите таланти в страната. "Предвидили сме също така създаване на национален..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Инициатива "Правосъдие за всеки" организира в сряда поредния си протест пред Съдебната палата в София с настояване за съдебна реформа и с призив да се..
Премиерът Росен Желязков отбеляза, че въвеждането на еврото е безспорен успех за България и изрази увереност, че всички страхове около процеса ще..