Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стивън Ливингстън: Дезинформацията запълва вакуума, създаден от социалното разцепление

Регулирането на съдържанието в социалните мрежи е чашата с отрова за либералната демокрация, казва американският професор

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Щурмът срещу сградата на американския Конгрес преди година насочи вниманието към социалните мрежи. Според някои от мненията именно от тях е тръгнала радикализацията на участвалите в нападението, заради бързото разпространение на дезинформация. Други смятат, че обвинението към социалните мрежи е прибързано. 

Съдейки по анализите в местните медии, повечето от дошлите са вярвали, че изборите през 2020, които Доналд Тръмп загуби, са били откраднати и датата 6 януари е била последна възможност за намеса и обръщане на резултата. Не е имало значение, че преди това редица повторни преброявания и съдебни дела са доказали победата на Джо Байдън.

Година след отнелото човешки животи нападение на Капитолия разследването на случилото се продължава. Над 700 арестувани, над 100 от които са се признали за виновни. Смята се, че са участвали около 800 души. Те са били от почти всеки щат, включително Окръг Колумбия.

6 януари 2021 г.   Снимка: ЕПА/БГНЕСРазследването се опитва да установи повече за организацията на щурма и дали хора от администрацията на Тръмп са били „инструменти“ в тези събития. Допитвания показват, че голяма част от републиканците в страната все още смятат, че победата на Байдън не е легитимна.

Анализатори обаче обръщат внимание на радикализацията на обществото.

Стивън Ливингстън е професор в университета „Джордж Вашингтон“ и създател и директор на Института по данни, демокрация и политика.

„Платформите на социалните медии помагат на екстремистки групи, които при други обстоятелства са изолирани, да се отрият и не само групи, но и индивиди. Така има една откриваемост. Това може би са най-важните елементи или ефекти на платформите на социалните медии. В същото време не трябва да забравяме, че други видове организации в Съединените Щати десетилетия наред са атакували легитимността и целостта на управлението – много преди създаването на платформите на социалните медии“, коментира проф. Ливингстън за БНР.

„В съзнанието ми изникват съгласувани нападки спрямо учени изследващи климата и идеи за климатичните промени, нападки срещи науката като цяло, непрекъснатите атаки срещу легитимността на мейнстрийм медиите. Не трябва да търсите това онлайн. Достатъчно е само да погледнете Ръш Лимба – консервативен радиоводещ, който почина неотдавна. Лимба направи цяла кариера в продължение на години с атаки спрямо мейнстрийм медиите.“

Заедно с Ланс Бенет, Стивън Ливингстън е автор на сборника „Ерата на дезинформацията“, излязъл миналата година. Двамата автори, както и други - като Даниел Крийс от Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил смятат, че популярността на дезинформацията не е следствие на социалните мрежи, а симптом на по-сложен проблем

6 януари 2021 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕСДезинформацията запълва вакуума, създаден от социалното разцепление. Това социално разцепление само по себе си обикновено не е резултат от само от платформите на социалните медии. Голяма част от типичните обясненията за сегашната ситуация не само в Съединените Щати, но и също в Европа, държави като Турция, Унгария, Полша, са, че платформите на социалните медии създават поляризация и разцепления в обществото. Това е обяснението.“

Според проф. Ливингстън се разцепление по линия на расови и икономически показатели и усещане за заплаха за идентичността в контекста на смаляващото се мнозинство на белите конкретно в САЩ.

„Това усещане за заплаха вече е създало ниво на недоверие и разцепление в американското общество. Има американци, които нямат доверие на науката, нямат доверие на мейстрийм медиите, нямат доверие на експертите, нямат доверие на академиците. За да запълнят този епистемологичен вакуум те се обръщат към конспиративни теории, които са изградени съобразно пристрастията на индивидите в Америка.“

Снимка: Pixabay

Регулирането на съдържанието в социалните мрежи е чашата с отровата за либералната демокрация, категоричен е проф. Стивън Ливингстън.

„Когато западните демокрации започнат да регулират съдържание, хора на места като Кремъл ще си кажат: ако американците го правят, защо да не го правим и ние? Така се получава една главоблъсканица. Регулирането на съдържание е пряка заплаха за едно от основните условия на либералната демокрация, а именно, че най-добрият коректив на речта е още реч, както Джон Стюърт Мил е посочил преди много време. Оказва се, че повечето реч не винаги коригира фалшиви слова и това ни изправя пред въпроса - какво тогава коригира фалшивите слова? Ще е лъжа да кажа, че либералните демокрации никога не са регулирали словото. Регулираме – давам за пример клеветата. Въпреки това в сърцевината си либералната демокрация не позволява регулиране на словото, но това свободно слово може да е систематично, масивно и много вредно спрямо демокрацията. Ако трябва да бъда честен, нямам отговор. Посвещавам остатъка от кариерата си в търсене на отговор на този въпрос.“

Ливингстън откроява институционални и демографски причини за срива на доверието в институциите. Той дава пример с действащата избирателна система, която дава еднакъв брой сенатори на всеки един щат, независимо от населението на щата. Позовава се и на прикрития расизъм от бели, които искат да се върнат към отминали времена, когато социалният им статут е бил по-добър. За изследователя разговорите за засилване на демократичните структури на държавата би помогнал повече от фиксацията върху съдържанието онлайн.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00