Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назарбаев все още управлява Казахстан

Проф. Дронзина: Не е миротворчески контингентът в Казахстан, а руски бойни части

Тези сили се отнасят към мирните граждани като към въоръжени противници

Проф. Татяна Дронзина
Снимка: БГНЕС

"Нурсултан Назарбаев наистина все още управлява Казахстан. Когато той се оттегли, за първи път виждах в живота си централноазиатски политик да се оттегли приживе от позицията, която заема. Твърде бързо обаче стана ясно, че Касъм-Жомарт Токаев е една фигура, която е изключително подчинена на първия президент. На всичко отгоре Назарбаев запази позицията си на председател на Съвета за безопасност, който е по-високо от президента".  

Това коментира пред БНР проф. Татяна Дронзина.

Тя подчерта, че едно от основните искания на бунта е бил "Вън стареца от политиката!", което се отнася за Назарбаев.

"Изгради се една система на корупция и на представителство на политическите интереси, като не отричам големият принос на Назарбаев в консолидирането на тази държава. Така се случва, когато един политик не знае кога да слезе от политическата сцена".

Проф. Дронзина подчерта, че според Конституцията Назарбаев и семейството му остават недосегаеми за финансов одит и следователно запазват всичко и са с развързани ръце да продължат корупционните практики, които са упражнявали досега.

"Тези протести са шанс за правителството да инициира широк диалог с населението за болезнените и непопулярни реформи, които трябва да бъдат предприети в Казахстан", смята тя.

По думите на проф. Дронзина наративът за външни провокатори на протестите е любим за всички управляващи в страните от постсъветското пространство - в това число и Русия:

"Откакто този наратив в продължение на 30 години се използва, аз така и не можах да разбера кои са тези външни сили. Този път в Казахстан беше въведен наратив за терористи, подготвени отвън, което не е реалната ситуация на нещата. Просто на хората им дойде до гуша от бедност и корупция, затова протестират, въпреки че го правят доста нецивилизовано на някои места. Контингентът, който беше въведен, не е миротворчески, той е военен. В момента виждаме въведени само руски сили, за които беше казано, че са започнали операция за прочистване на Алмати. Това са части, обучени за бойни действия, те се отнасят към мирните граждани като към въоръжени противници".

Това решение за въвеждането на контингента не е взето в Казахстан или в Армения, а е взето в Русия, категорична беше проф. Дронзина.

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Татяна Дронзина в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13