Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назарбаев все още управлява Казахстан

Проф. Дронзина: Не е миротворчески контингентът в Казахстан, а руски бойни части

Тези сили се отнасят към мирните граждани като към въоръжени противници

Проф. Татяна Дронзина
Снимка: БГНЕС

"Нурсултан Назарбаев наистина все още управлява Казахстан. Когато той се оттегли, за първи път виждах в живота си централноазиатски политик да се оттегли приживе от позицията, която заема. Твърде бързо обаче стана ясно, че Касъм-Жомарт Токаев е една фигура, която е изключително подчинена на първия президент. На всичко отгоре Назарбаев запази позицията си на председател на Съвета за безопасност, който е по-високо от президента".  

Това коментира пред БНР проф. Татяна Дронзина.

Тя подчерта, че едно от основните искания на бунта е бил "Вън стареца от политиката!", което се отнася за Назарбаев.

"Изгради се една система на корупция и на представителство на политическите интереси, като не отричам големият принос на Назарбаев в консолидирането на тази държава. Така се случва, когато един политик не знае кога да слезе от политическата сцена".

Проф. Дронзина подчерта, че според Конституцията Назарбаев и семейството му остават недосегаеми за финансов одит и следователно запазват всичко и са с развързани ръце да продължат корупционните практики, които са упражнявали досега.

"Тези протести са шанс за правителството да инициира широк диалог с населението за болезнените и непопулярни реформи, които трябва да бъдат предприети в Казахстан", смята тя.

По думите на проф. Дронзина наративът за външни провокатори на протестите е любим за всички управляващи в страните от постсъветското пространство - в това число и Русия:

"Откакто този наратив в продължение на 30 години се използва, аз така и не можах да разбера кои са тези външни сили. Този път в Казахстан беше въведен наратив за терористи, подготвени отвън, което не е реалната ситуация на нещата. Просто на хората им дойде до гуша от бедност и корупция, затова протестират, въпреки че го правят доста нецивилизовано на някои места. Контингентът, който беше въведен, не е миротворчески, той е военен. В момента виждаме въведени само руски сили, за които беше казано, че са започнали операция за прочистване на Алмати. Това са части, обучени за бойни действия, те се отнасят към мирните граждани като към въоръжени противници".

Това решение за въвеждането на контингента не е взето в Казахстан или в Армения, а е взето в Русия, категорична беше проф. Дронзина.

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Татяна Дронзина в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52