"Нурсултан Назарбаев наистина все още управлява Казахстан. Когато той се оттегли, за първи път виждах в живота си централноазиатски политик да се оттегли приживе от позицията, която заема. Твърде бързо обаче стана ясно, че Касъм-Жомарт Токаев е една фигура, която е изключително подчинена на първия президент. На всичко отгоре Назарбаев запази позицията си на председател на Съвета за безопасност, който е по-високо от президента".
Това коментира пред БНР проф. Татяна Дронзина.
Тя подчерта, че едно от основните искания на бунта е бил "Вън стареца от политиката!", което се отнася за Назарбаев.
"Изгради се една система на корупция и на представителство на политическите интереси, като не отричам големият принос на Назарбаев в консолидирането на тази държава. Така се случва, когато един политик не знае кога да слезе от политическата сцена".
Проф. Дронзина подчерта, че според Конституцията Назарбаев и семейството му остават недосегаеми за финансов одит и следователно запазват всичко и са с развързани ръце да продължат корупционните практики, които са упражнявали досега.
"Тези протести са шанс за правителството да инициира широк диалог с населението за болезнените и непопулярни реформи, които трябва да бъдат предприети в Казахстан", смята тя.
По думите на проф. Дронзина наративът за външни провокатори на протестите е любим за всички управляващи в страните от постсъветското пространство - в това число и Русия:
"Откакто този наратив в продължение на 30 години се използва, аз така и не можах да разбера кои са тези външни сили. Този път в Казахстан беше въведен наратив за терористи, подготвени отвън, което не е реалната ситуация на нещата. Просто на хората им дойде до гуша от бедност и корупция, затова протестират, въпреки че го правят доста нецивилизовано на някои места. Контингентът, който беше въведен, не е миротворчески, той е военен. В момента виждаме въведени само руски сили, за които беше казано, че са започнали операция за прочистване на Алмати. Това са части, обучени за бойни действия, те се отнасят към мирните граждани като към въоръжени противници".
Това решение за въвеждането на контингента не е взето в Казахстан или в Армения, а е взето в Русия, категорична беше проф. Дронзина.
Интервюто на Снежана Иванова с проф. Татяна Дронзина в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..