"Завръщането на междуправителствеността налага в Европейския съюз да има лидер, в когото да има доверие. Наследството на Ангела Меркел извира в различни сфери и това показва, че нейното лидерство и тази междуправителственост, която се настани в Съюза, много му вреди и слага прът в колелата му. Това трябва да се промени".
Това каза пред БНР Аделина Марини, издател на euinside.eu. И допълни:
"В настоящата политическа ситуация, независимо от амбициите на Еманюел Макрон, тази година няма да видим ярък наследник на Меркел като лидер в ЕС. Макрон ще се опита да запълни вакуума, но той има много проблеми за решаване във Франция. Но все пак може да влее нова енергия".
Според нея въпросът е колко дълго още ще останем на нивото на междуправителствеността - където правителствата ще са движещата сила, или ще направим крачка назад и ще се върнем към общностните политики, където институциите ще са водещата сила.
"Олаф Шолц няма да успее да попълни ролята на Ангела Меркел. Рано е да се види доколко химията между него и Макрон ще бъде подобна на тази, която беше между Меркел и Макрон. Първите знаци не показват прилика. Ерата "Меркел" е приключила и всякакви паралели биха били свързани с миналото, а не с това какво предстои".
В предаването "Събота 150" Марини посочи, че възможността Марио Драги да стане президент на Италия тревожи Макрон.
"Но в качеството му на президент може да изиграе съществена роля вътрешнополитически за Италия, но защо не и в качеството си на президент на европейско ниво. Трудно е да се каже добро или лошо. Вътрешната политика на Италия ще е тази, която ще го тласне към решение дали да се кандидатира или не за президент на Италия... Ако Дарги няма да е премиер, ще бъде трудно Макрон да прокара идеите си".
По думите ѝ най-голямото предизвикателство в ЕС ще бъде върховенството на закона.
"В Съюза има много троянски коне по отношение на Китай и на Русия. Докато това е така, ЕС трудно ще бъде единен и трудно можем да говорим за суверенитет", допълни още тя.
Интервюто с Аделина Марини можете да чуете в звуковия файл.
Еколози, туристически организации и сдружения, граждани от Кюстендил се обявяват срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Пред Общината е обявен протест от 14.00 часа на 30 април - по същото време, когато съветниците ще гласуват за инвестиционното намерение за ветропарк в Осогово на софийско дружество. Със свое становище излезе..
Общуването на руския президент Владимир Путин с американския специален пратеник Стивън Уиткоф продължава няколко часа и помага за достигането на руската позиция до Съединените щати. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, след като Путин и Уиткоф обсъдиха по-рано днес в Кремъл уреждането на конфликта в Украйна. В Кремъл започна срещата..
Ние за всичко сме закъснели и го правим по най-неправилния начин, каза Иван Кристоф, известен като Човекът паяк, в интервю по БНР. В "РадиоТочка" той коментира екстремните спасители и какво е бъдещето на специалните звена за реакция при извънредни ситуации. А родната реалност – новите хеликоптери линейки и събирането на капачки за..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Крим ще остане в състава на Русия. Той даде обширно интервю за списание "Тайм“ по случай 100 дни от управлението си, като засегна и темите за отношенията с Китай, Иран, митническата политика и икономическата ситуация в страната. В интервюто си за "Тайм“ Тръмп каза, че украинският президент..
Тези политици, които са изскочили от трамплина "Журналистика" нямат особен успех, не са от водещите журналисти, каза Владимир Береану в интервю за предаването РадиоТочка. "Имаме ярки примери. Хората ги слушат с представа "уж този беше обективен, не се влияеше от политически пристрастия, а сега е агресивен защитник на определена..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на България и бивш национален селекционер Петър Хубчев. "Трябва да показваме по-голямо смирение, да не сме арогантни в живота и във всичко, което правим. Трябва да сме по-смирени, да си знаем..
Иран и Русия се споразумяха за доставка на 55 милиарда кубични метра руски газ годишно, въпреки че цените все още не са договорени. Москва също така обеща да финансира изграждането на нова атомна електроцентрала в Иран. Техеран и Москва се стремят също към създаването на "газов хъб" в Иран. Тази седмица иранският министър на петрола Мохсен..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р..