Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автобусните превозвачи искат среща с транспортния министър

От БДЖ отчитат увеличаване на превозените пътници - за отминалите празници то е с 30 процента, в сравнение с 2020 година. Обратна е ситуацията с превозените пътници с автобуси заради липса на интерес към използване на услугата. От бранша обмислят още следващата седмица да поискат среща с министъра на транспорта Николай Събев и настояват за мерки в настоящата ситуация.

Пътувалите с влак в сравнение с 2019 година, преди да се разрасне Covid пандемията, са с 16% по-малко, каза Калин Маринов, ръководител на отдел "Маркетинг" в БДЖ:

"Интересът към пътуване с железопътен транспорт продължава да се възвръща, макар и с бавни темпове и се надяваме това да продължи, за да можем да достигнем нивата отпреди пандемията".

Очакванията на автобусните превозвачи не звучат оптимистично. Проблем за тях е не само намалелият пътникопоток, но и увеличението на цените на горивата.

Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи обясни, че за една година цената на метана се е повишила три пъти:

"Освен намалелия брой пътници се завиши драстично и цената на горивата. След нова година цената на метана стана 3,25 лв."

Предстои следващата седмица от бранша да поискат среща с министъра на транспорта Николай Събев. Целта е да се търсят варианти за компенсиране на превозвачите заради условията, в които работят в момента, каза Милтенова и допълни, че се увеличават фирмите, които преустановяват транспортната си дейност: "Когато в един момент вие имате само разходи и нямате приходи, няма транспортна фирма, която може да издържи".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организират среща в Сапарева баня заради забраната за движение на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера

Общината Сапарева баня организира в този час среща с представители полицията, Регионалната дирекция по горите, НАП, ДАИ и други институции, заради забраната през летния сезон за движение на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера. По време на срещата ще бъде обсъдена организацията по контрола за нарушители. След срещата се очаква..

публикувано на 05.06.25 в 10:38
Бойко Борисов

Борисов не се притеснява от протестите на "Възраждане" срещу еврото

Протестите на "Възраждане" срещу въвеждане на еврото не притесняват лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който уточни, че тепърва предстои много конкретна работа. "Напротив, в Европа виждат с какво се борим. В Европа виждат, че Костадинов и Петков работейки в ансамбъл - единият с протести на улицата и блокиране на парламента, а другият с искане на..

публикувано на 05.06.25 в 10:07

Поредна стачка на гръцките журналисти

Стачка на журналистите в Гърция спря излъчването на всички телевизии и радиа. От 5 часа тази сутрин в 24-часова стачка са журналистите от всички медии. Протестът е организиран от журналистическия синдикат с искане за справедливо заплащане и колективни трудови договори. В изявлението на синдиката се посочва, че исканията включват минимална..

публикувано на 05.06.25 в 10:04
Училище „Димитър Благоев“ в Благоевград

В Благоевград 43 деца не са приети в първи клас в нито едно от училищата

43 деца не са приети в първи клас в нито едно от училищата в Благоевград, а причината за това е, че родителите са посочили само едно от възможните три желания. Заради по-големия брой на първолаците ще се наложи паралелките да са с повече деца. За първи път община Благоевград приложи електронна система за прием в 1-ви клас, разработена от..

публикувано на 05.06.25 в 09:57
Снимката е илюстративна, архив

Товарен влак е дерайлирал в Сливенско

Товарен влак е дерайлирал в междугарието на селата Кермен и Коньово, в област Сливен, съобщава Сливен инфо. От БДЖ информират, че временно движението на пътнически и товарни композиции в участъка е преустановено.  Очаква се дерайлиралият вагон да бъде изтеглен на гара Кермен. Междувременно ще бъде извършена проверка за възможни повреди по..

публикувано на 05.06.25 в 09:54

НС няма да обсъжда днес свалянето на имунитетите на четирима депутати от "Възраждане"

С 64 гласа "за", 44 "против" и 93 "въздържал се" парламентът отхвърли предложението на Хамид Хамид от ДПС-Ново начало да се обсъди свалянето на депутатските имунитети на депутатите от "Възраждане" Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров.  Хамид критикува поведението на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, които се въздържаха..

публикувано на 05.06.25 в 09:52

Черен слой прах покрива всяка сутрин Гълъбово: За какви промени настояват екоактивисти?

" Хората в Гълъбово всяка сутрин почистват дворовете си от един тънък слой черни сажди. Не простират прането си навън, защото веднага става черно. На няколко места има детски площадки, но те са абсолютно призрачни, никой не играе на тях ".  Това разказа пред БНР Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България...

публикувано на 05.06.25 в 09:50