Три дни преди ключовия избор за председател на Върховния касационен съд 81 върховни съдии потвърдиха подкрепата си за единствената номинация на издигнатата от самите тях Галина Захарова. Според магистратите, тя притежава необходимите качества да отстоява независимостта на съда и на съдебната власт.
Висшият съдебен съвет ще избере председател на Върховния касационен съд на 14 януари в непълен състав. В момента той се състои от 22 -ма члена, а за да има избор за един от тримата големи в съдебната власт, трябва да гласуват най-малко 17 съдебни кадровици. Според правосъдния министър Надежда Йорданова, непопълненият състав на Съвета не може да е оправдание за провал на избора:
"Очаквам да има един задълбочен дебат с ясни, конкретни аргументи относно качествата на кандидата, а не процедурни хватки. Това е тест доколко Висшият съдебен съвет е способен да изпълнява своите функции отговорно и в интерес на обществото с висок професионализъм" - каза правосъдният министър Надежда Йорданова.
Както своите предшественици, служебните правосъдни министри Янаки Стоилов и Иван Демеджиев, Йорданова даде висока оценка на качествата на съдя Захарова. Според нея това, че тя е единствена номинация не е проблем, защото важни са нейните професионални и нравствени качества.
За да бъде избрана Галина Захариева, е необходимо високо мнозинство от 17 гласа.
Спекулациите, че такова няма да бъде събрано, Йорданова остави без коментар.
Минути преди 10 часа на извънредно заседание съдебните кадровици промениха мястото за избор на съдия номер едно - от традиционната зала във ВСС, в зала в съседната страда на Националния институт за правосъдие.
Причината е усложняващата се епидемична обстановка и заявките на голям брой членове на Съвета и медиите да присъстват на място при избора в петък.
В Саудитска Арабия президентът Румен Радев ще участва в деветото издание на форума „Инициатива за бъдещи инвестиции“. Международната среща е смятана за една от най-авторитетните в региона. Възможностите за стимулиране на икономическото развитие и предизвикателствата пред съвременния свят обсъждат в Рияд държавни и правителствени лидери, политици,..
"Вече 25 години от Национален парк "Централен Балкан" не могат да определят кои са площите, които влизат в територията на парка и на община Карлово" . Това разказа пред БНР Тодор Диклев, животновъд от Калофер. "От шест години водим дела за частни имоти, за които имаме документ. Но те казват: "Наши са, ние ги управляваме". Шест години..
Гърция отбелязва националния си празник с военен парад и ученически манифестации. На 28 октомври 1940 година Атина отхвърля ултиматума на Мусолини през гръцка територия да преминат войските на Тристранния пакт и да заемат стратегически позиции. Гръцкият премиер Йоанис Метаксас отговаря само с "Не" на ултиматума. Италианските войски навлизат в Гърция и..
Предстоящите изменения в наредбите предвиждат забраната за използване на мобилни телефони в началните училища в Хърватия да се отнася не само за учебните занятия, но и за междучасията, освен когато телефоните се използват за образователни цели или поради здравословни нужди. В момента училищата са единствените места, където на децата е забранено да..
Над 40 вторични труса с различна сила е имало след снощното земетресение в Турция от 6,1 по скалата на Рихтер. Eпицентърът е бил близо до град Съндъргъ във вилаета Балъкесир. Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая съобщи, че три двуетажни сгради и един магазин са били разрушени. Сградите са били необитаеми. Няма информация за..
Увеличението на заплатите на младите лекари ще бъде тема на извънредното заседание на парламента, насрочено за 13 часа. Извънредното заседание на НС беше свикано от председателя Наталия Киселова, след като по инициатива на "Продължаваме промяната" бяха събрани необходимите подписи. Искането за извънредно заседание с една-единствена точка в..
България и водещият германски отбранителен концерн "Райметал" подписват стратегическия проект за изграждане на завод за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди по натовски стандарти у нас. Инвестицията в съвместното дружество е за близо 1 милиард лева, новите мощности ще са на територията на най голямото ни държавно..
" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и..
"Държавата трябва да си свърши работата през следващите три седмици и да обясни, че контролът в оперативната дейност на "Лукойл" ще е достатъчно стегнат..
Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им..