Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кунчев: Ако заболеваемостта сред децата расте, по места може да се стигне до онлайн обучение

Ангел Кунчев
Снимка: БГНЕС

Новите случаи на Covid-19 при учениците се увеличават. Това обяви пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и поясни, че ще се запази прилагането на мерки на регионален принцип:

"Част от мерките ще бъдат налагани или на областно, а когато говорим за училище - дори на общинско ниво, в зависимост от това какви цифри са постигнати. Може ли да се стигне до прекъсване на занятията? Да, може.

Виждали сме го и при обикновените грипни епидемии. Ако над 20% от учениците, а и от преподавателите отсъстват, то от само себе си се проваля учебният процес".

Ако заболеваемостта продължи да расте сред децата, по места може да се стигне до онлайн обучение, каза още Ангел Кунчев:

"Първо, ще забраним всички извънкласни прояви, където става смесване на деца от различни паралелки. След това в районите, които са с най-висока заболеваемост, ще минем на този ротационен принцип на учене и ако тя продължи да расте, ще се отиде в четвърта фаза, която е изцяло онлайн обучение".

Държавният здравен инспектор заяви, че решението за намаляване на продължителността на карантината на заразените с Covid-19 и контактните лица, обявено вчера, е взето след широко обсъждане и е съобразено с последните препоръки на Европейския център по контрол на заболяванията.

По думите му то няма връзка с положителния тест за коронавирус на председателя на Народното събрание Никола Минчев, за който стана ясно след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност. Участниците в заседанието още вчера излязоха в самоизолация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка, съобщи за Хоризонт кметът на Белоградчик Боян Минков. "Включиха се много доброволци от цялата област и успяхме да локализираме пожара, не да го напълно угасим, но е локализиран и няма пряка опасност за селата Дъбравка и Граничак, но пожарът върви в много тежък район към..

публикувано на 13.07.25 в 20:25
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон поставя нови цели за отбрана

Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..

публикувано на 13.07.25 в 20:03