Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от РИМ Враца откриха 540 находки от пет експедиции през 2021 година

Намериха керамична фигура на Богинята-майка при разкопки край Мездра

Александра Петрова и Георги Ганецовски - археолози в РИМ - Враца
Снимка: Ива Антонова

Десетки нови находки ще обогатят експозициите на Регионалния исторически музей във Враца през тази година. Те са част от рекордния брой антики, които постъпиха в музея от миналия археологически сезон. Той продължи осем месеца - от април до ноември.

540 находки от пет експедиции е равносметката за Регионалния исторически музей във Враца от археологическия сезон през 2021 година.

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол     Снимка: Ива Антонова

Две от експедициите бяха по новия маршрут на скоростни път Ботевград - Видин в района на две мездренски села.

Археологът Александра Петрова, която ръководеше експедицията за инфраструктурния обект при село Лютидол, Община Мездра каза за БНР:

"Той се намира на трасето на пътя Е79 и в рамките на три месеца извършихме пълно спасително археологическо проучване. Бяхме възпрепятствани от атмосферното време, валежите и други специфики, които са характерни за археологическата работа".

Екипът е установил, че обектът при село Лютидол представлява некропол от римската епоха.

"Успяхме да локализираме, проучим, документираме 53 гробни съоръжения, в които регистрирания погребален обред е кремация. Последният включва кремирането на човешките костни останки и събирането им заедно с гробен инвентар, сред който можем да отличим накити, лични вещи на погребания, елементи от облеклото, керамични съдове, стъклени съдове. Впечатли ни това, че някои от тях бяха намерени цели. Прешлени за вретено, ножове, монети", допълни  Александра Петрова. 

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол   Снимки: Ива Антонова

Директорът на Регионалния исторически музей във Враца археологът Георги Ганецовски ръководеше втората спасителна експедиция при село Дерманци. В пластовете история от неолита до късното Средновековие са намерени чифт сребърни обеци, които поставят голяма въпросителна:

"Със сигурност мога да заявя, че имаме явно противоречие между този тип накити обеци, които по всички белези показват, че би следвало да са носени от жена, но категоричната заявка от антрополозите е, че става въпрос за мъж, около чийто череп от двете страни бяха открити въпросните обеци - датират от 15-16 век. Това са точно тези векове, за които много малко информация има - първите векове на Османското владичество по данни на намерени монети от този период", заяви за "Хоризонт" Георги Ганецовски. 

Археолози от музея във Враца изследват вече повече от десет години крепостта "Калето" край Мездра. При теренните разкопки, които започнаха през октомври 2010, продължава проучването на праисторическите пластове на обекта. Те разкриват останки от най-ранното заселване на скалния риф на левия бряг на река Искър.

За поредна година през миналия археологически сезон Георги Ганецовски ръководи редовна експедиция в местността „Калето“ край Мездра:

Най-любопитната находка от пласт от късната каменно-медна епоха от многослойния обект е женска фигура с пищни форми на Богинята-майка:

"Това са ясно изразените антропологически части, свързани с раждането. Тя е най-силният символ".

Започнаха спасителни археологически проучвания на три обекта по трасето на скоростния път Е-79 между Ботевград и Мездра, който се изгражда в момента. Открити са и първите находки, някои от които са от преди 7 хиляди години.

Разкопките по маршрута на скоростната отсечка от международния път, която се строи от миналата година, са край мездренските села Дърманци и Лютидол


Керамична фигура на Богинята-майка, открита край Мездра   Снимка: Ива Антонова

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34