Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велико Търново е с най-много частни имоти със статут на паметници на културата

Експертите в Националния институт за недвижимото културно наследство са малко, а паметниците в страната - няколко хиляди

Снимка: Здравка Маслянкова

Велико Търново е от градовете у нас с най-много частни имоти със статут на паметници на културата, но голяма част от тях се рушат или са безвъзвратно загубени в дългата и затруднена комуникация с държавните институции или в борбата между многото съсобственици. 

Да имаш къща със статут на паметник на културата и да искаш да я възстановиш се оказва присъда, а не привилегия във Велико Търново. Бюрократичната машина е тромава и това обрича имотите, разказва Петър Атанасчев, който от години се опитва да спаси наследствената си къща на емблематичната улица „Гурко“ в старопрестолния град. Имотите там са в групов паметник на културата и за всякакви интервенции по тях е нужно разрешение от Националния институт за недвижимото културно наследство и от Министерството на културата, а това е голямо затруднение, споделя Петър Атанасчев: 

„Проблемът е „Паметници на културата“ – НИНКН, и Министерство на културата. Подадени са документи, вече две години вървим по институции. Няма централизирана институция, където да си подадеш документите и те да придвижат всичките документи по-нататък. Стар имот. Още преди 10 години сме подали документи за събаряне, тогава имаше някакви реорганизации, писна ни да ходим от врата на врата. Продължава да се събаря, нищо не можем да направим, да разчистваме. Има минали комисии от „Паметници на културата“, от Общината, казват, че къщата е за събаряне и за преизграждане наново. Подали сме всички документи в Министерството на културата, чакаме подпис на министъра, който трябва да разреши да си съборим имота. Документите са внесени ноември месец 2020 година, в „Паметници на културата“ са внесени документите февруари месец миналата година“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Със сагата на Петър Атанасчев са десетки великотърновци с имоти в стария град, който целият е със специален статут на недвижима културна ценност. Основният проблем според Петър Атанасчев е в липсата на комуникация с институциите, съгласуващи проектите: 

„Ходим на място. Някаква лелка на входа на министерството на един компютър, 10 минути ми отне, за да ми каже, че документите са подадени и да чакаме отговор. Това беше, когато са минали всякакви срокове. Какво можем да направим, ние нямаме никакъв достъп до тия хора. Въртим телефони, прехвърлят ни от телефон на телефон. Имаме всички проекти и на старото съществуващо положение, докато беше здрава къщата. Вече не можем да си правим сметката, защото нещата поскъпнаха двойно. Не можем да кажем“.

Община Велико Търново се опитва да помогне на собствениците на частни имоти паметници на културата в комуникацията с институциите, но има и сериозни трудности. Нужни са законодателни промени, коментира Нелина Църова, директор на общинската дирекция по култура и туризъм: 

Опазването на старите сгради е един от най-големите и най-наболелите проблеми на Велико Търново. Над 70 сгради са с реставрирани фасади или изцяло реставрирани. Водят се разговори с още 180 собственици на такива сгради за тяхното възстановяване. Голям проблем е незаинтересоваността от страна на наследниците на собствениците, но тук вече е необходима промяна в законодателството. Община Велико Търново има доста активни контакти в Асоциацията на общини със селища и територии на културно-историческото наследство от доста европейски страни, познати са европейските практики и решението би било тези европейски практики, които принципно не са много различни, да бъдат приложени и в България“. 

Рушаща се стара сграда в центъра на Бургас   Снимка: Яна Боянова

Експертите в Националния институт за недвижимото културно наследство са малко, а обектите, за които отговарят, са много, липсват достатъчно механизми за финансиране на частните собственици, коментира младият архитект Веселин Алексиев, експерт по опазването на недвижимите паметници на културата: 

„Бройката хора специалисти в Института са изключително малко предвид количеството паметници на културата, които имаме в България. Докато броят експерти, които ги обслужват, е наистина ужасяващо малък, мисля че 28 човека отговарят за няколко хиляди сгради, което естествено води до изключителни забавяния и прекъсване на нишката, но ми се струва, че нещата малко по малко се преобръщат в малко по-добра посока и се надявам тя да продължи така да се разгръща. Другият голям проблем, който вече не е толкова институционален днес, е проблем, който често можем да видим във всички други дейности в нашата страна – липсата на финансиране, защото знаете, че грижата за една сграда паметник на културата изисква доста големи средства, които повечето хора ги нямат. Има някакви механизми, но липсват достатъчно механизми, които да предоставят на възможност на хората, които са собственици на такива сгради, да се грижат за тях, както би трябвало да бъде“. 

Във Велико Търново задължително трябва да има филиал на Паметниците на културата, коментира новият областен управител Людмила Илиева: 

„Като областен управител аз ще положа всички усилия и като приоритет в моята дейност излагам това да има във Велико Търново филиал на Националния институт за недвижимото културно наследство. По този начин надявам се, че ще бъде облекчена комуникацията и надявам се и подобрена между лицата, които имат разговор с тази институция“. 

Народното събрание даде на Велико Търново статут на историческа и духовна столица на България, а част от това е опазването и на недвижимото културно наследство, което се руши. 

Стара сграда във Видин    Снимка: Радио Видин



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32