Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Владимиров: България трябва отново да стане локомотивът за присъединяване на Западните Балкани към ЕС

Скопие
Снимка: БГНЕС

„Жестът, който прави новият български премиер, е доста положителен и е от изключителна важност.“ Това каза пред БНР международният анализатор Владимир Владимиров преди визитата на премиера Кирил Петков в Скопие.

Отношенията между двете държави според него са в точката на замръзване.

Според Владимиров това посещение трябва да дефокусира „темите, които са в задънена улица“. Наложително и дори закъсняло е фокусирането върху темите от живия, реалния живот, подчерта той.

Критичните гласове да си стоим тук, а те да дойдат при нас - този начин на мислене и тези практики са добре описани от Алеко Константинов, ние живеем в 21 век и България е длъжна да води проактивна политика, коментира Владимир Владимиров.

И отново да стане локомотивът за присъединяване на Западните Балкани към европейския проект.“

Анализаторът отбеляза, че Албания, с която имаме прекрасни отношения, заради ветото за РСМ се е превърнала в колатерална жертва.

Владимиров посочи, че България е останала изолирана, а РСМ е обрала симпатиите на голяма част от партньорите ни в ЕС и на САЩ.

„Казусът, който бе представен пред българското общество е, че някой ни е откраднал историята. (…)Темата за историята е важна е за двете общества, особено за опозиционните партии в тях“, заяви Владимир Владимиров.

От Скопие се стига по-бързо до Белград, отколкото до София, а Сърбия също е претендент за лидерство на Западните Балкани, поясни още анализаторът.

По Коридор №8 сме си написали домашното, но има още много какво да работим, имаме опит в усвояването на европейски средства за инфраструктура и трябва да помогнем на Северна Македония и Албания той да бъде завършен, смята Владимир Владимиров.

Тезата, наложена пред българското общество – че някой много ни мрази в македонското общество, не е дотам вярна. Спорът за историята и идентичността не трябва да бъде междудържавен спор. Това е тема и разговор, който трябва да помогнем да се проведе вътре в самото македонско общество, категоричен е Владимиров.

Обвиняваме гражданите и държавата Северна Македония за това, което ние не сме направили и това трябва да се промени, обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46