Правилата за започване на преговори за членство в ЕС трябва да се преосмислят, така че да се даде ясна европейска перспектива на Западните Балкани. Това каза френският президент Еманюел Макрон в Страсбург, където представи приоритетите на страната си за 6-месечното ротационното председателство на ЕС.
Макрон заяви още, че Конференцията за бъдещето на Европа трябва да бъде последвана веднага от конференция за Западните Балкани.
В речта си пред Европейския парламент той се обяви за създаване на междуправителствени сили за бързо реагиране, които да защитават външните граници на ЕС.
И от географска, и от историческа гледна точка Западните Балкани са в сърцето на европейския континент, каза френският държавен глава:
„И от географска, и от историческа гледна точка, от трагичната си част и от очакването си за бъдещето, което хранят, Западните Балкани са част от континента Европа. Те носят белези, които ни напомнят едновременно за крехкостта на мира и силата на нашия съюз", допълни той и подчерта, че Европа има задължения към тях, в т.ч. и за европейска перспектива, която, по думите му, се вписва в разумно време:
"Затова имаме призвание към тях - да преосмислим отношенията ни със страните от региона, и да им дадем по-ясна, разбираема и волева перспектива за присъединяване...Ние модернизирахме процедурата за преговори през последните месеци. Но ние знаем много точно, че не тази Европа с тези правила може да стане Европа на 31, 32 или 33. Това не е така и иначе ние ще излъжем себе си. Така че в рамките на Конференцията за бъдещето през май трябва основно да преразгледаме нашите правила, за да ги направим по-ясни и разбираеми, за да вземаме по-бързи и силни решения. Но също така и политически трябва да сме честни за рамките на тази Европа, в която Западните Балкани имат своето място“, заяви Макрон.
България, Румъния и вече Хърватия са призвани да се присъединят към Шенген, ако са готови, както бе признато от всички страни-членки, каза още президентът на Франция пред Европейския парламент.
Макрон добави, че този процес трябва да върви заедно с реформата, което е започната на пространството за свободно движение и която ще позволи защитата на всички външни граници на ЕС.
Според докладчика за Северна Македония в ЕП Илхан Кючюк, с речта си френският държавен глава е показал, че положението, в което се намират страните от Западните Балкани, не може да продължи. Един от рисковете той определи пред "Хоризонт" така:
В речта си пред ЕП Еманюел Макрон се обяви за изграждането на европейски ред върху принципи и ред, който е задействан преди 30 години заедно с Русия. Във връзка с това той спомена, че сферите на влияние са отхвърлени и страните имат суверенното право на избор.
Макрон настоя също за преоткриването на силна бъдеща Европа, която да отговори на климатичните, технологичните и цифровите, но и на геополитическите предизвикателства и която ще намери средствата, за да взема решенията сама за себе си, без да зависи от големите сили:
„Днес нашата Европа е изправена пред нарастване на напрежението и особено в съседство, пред объркване на света, към завръщането към трагедията на войната.
Нашият модел обаче, който излиза извън границите ни, има в своята традиция универсално призвание и отговорност, заложено от бащите ни - да преосмисли част от своите политики за съседство и мястото си в света“.
Макрон поясни, че в тази насока трябва да бъде изградено партньорство с Африка, като особено наблегна на страните по произход на мигранти, така че политиката на завръщане да бъде ефективна.
"Започнахте председателството си с големи обещания, но тук никой не ви вярва. И то не само защото графикът, който изготвихте, ще обслужва повече президентската ви кампания, а защото често лъжехте", каза в отговор евродепутатът от ЕНП Франсоа Ксавие-Белами:
Казвате, че искате да овладеете границите на Европа, но вчера заклеймявахте като националистическа чума страните, които призоваваха за помощ, за да защитят границите си от мигрантската криза.
Говорите за околна среда и стратегическа автономия, но днес Франция внася въглища и газ, защото вие затворихте ядрената централа "Фесенхайм" и така минирахте индустрията ни“.
С 15-минутно мълчание в памет на 15-те загинали при срутването на козирката на гарата в Нови Сад сръбската общност у нас почете жертвите на трагедията, станала в края на миналата година. Мълчаливата демонстрация започна в 11:52 - моментът на рухването на бетонното съоръжение. Освен да почетат жертвите, събралите се изразиха и подкрепа..
Ръководството, учителите и учениците в единствената гимназия в Босилеград официално се обявиха в подкрепа на протестите на студентите в Сърбия, каза за БНР директорът Владимир Григоров. Учебните часове са съкратени на 30 минути, като мярката ще остане в сила до ново разпореждане. Дотогава всеки ден се организира и 15-минутен мълчалив протест в..
Пожар горя на паркинг близо до Централна гара. Сигналът е подаден минути преди 11 ч. На място са изпратени две коли на пожарната. Няма данни за пострадали. Вероятната причина за пожара е неизправност при един автомобил. Две горящи превозни средства са загасени.
Само една част от бюджета за 2025 г. е еврозоната, останалото са конкретни политики, за които не съм сигурен, че ще одобрим като опозиция. Това е хипотеза, защото още няма бюджет. Това заяви зам.-председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Божидар Божанов в интервю пред БНР. "Това, че имаме различия с ПП не е новина, имаме различия и..
БСП иска не да бъде наложен таван на цените, а да бъдат ограничени надценките. Така министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който е от левицата, коментира в Бургас внесения от БСП-Обединена левица законопроект за таван на търговските надценки за основни хранителни продукти. Според Гуцанов има неразбиране по темата заради коментарите,..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..