Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старото гробище в Силистра - от последен дом на възрожденци до развъдник на змии

6
Параклис, собственост на арменската общност. В него са били опявани и българските, и арменските мъртъвци - християни. Там са били погребвани също мюсюлмани и евреи.
Снимка: Незабравка Кирова

В рамките на града в Силистра е разположен старият гробищен парк. Намира се близо до граничния пункт с Румъния. И ако някога там е бил последният дом на възрожденци и опълченци – днес е свърталище на наркомани и развъдник на змии.

От години идеята за облагородяването и превръщането на терена в мемориален парк стои някак встрани от дневния ред.

Старото гробище в Силистра започва да се използва след края на Кримската война, а последното погребение там е извършено през септември 1977 година. Отдавна са минали 30-те години, след които там е можело да се направи нещо, за да не се превръща теренът от 46 дка в джунгла.


В това гробище някога е имало алея на възрожденците - хора, чиито имена трябва да бъдат записани в летописната книга на Силистра. Днес няма и следа от нея.

Тук е погребан и Янко Тодоров, на чието име е кръстен булевард в града, но мнозина не знаят защо и кой е бил този човек, а той е бил учител и преди, и след Освобождението - умира в изключителна бедност през 1914 година. Изпратен е бил по последния си път от целия град, защото всички в града са били негови ученици, разказа Вера Милева от Регионалният исторически музей.

Преди 11 години влиза в сила Наредба 2 за здравните изисквания към гробищни паркове и погребването и пренасянето на покойници. Според чл.5 ал.3 след преустановяване на погребенията в гробищния парк теренът му може да се използва като мемориален парк с урнополагане, въз основа на действащ нов подробен устройствен план, съобщи зам.-кметът на Силистренска община инж. Тихомир Борачев.


Проблем е и че все още в този гробищен парк има кости на починали силистренци, които по една или друга причина не са били пренесени в новото гробище. Последно през 1985-1986 година е имало кампания по пренасяне, като периодично това се е случвало и във времето след това. От две години това не се е случвало, коментира директорът на Общинското предприятие „Обреди“ Теодор Белев.

Старият гробищен парк е място пълно с история, а години наред хората в съседство живееха в страх от бездомници, от наркомани, от змии. Днес е затворен достъпът до него.

Бурените продължават да растат въпреки инцидентните акции за почистване, като пример за липсата на памет и отношение към хората, погребани там – били те обществени личности или обикновени хора. 

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. (Снимки: Незабравка Кирова)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът към патриарх Даниил: Този избор идва при изпитания и смут. Гледаме към Вас с надежда

Президентът Румен Радев отправи приветствие към новия патриарх по време на церемонията по интронизацията на новия български патриарх Даниил.   "Вярвам, че във вашата високоотговорна мисия и служение вие ще бъдете воден от любовта си към хората и към Бог. Пожелавам ви да отстоявате единството на православието, да въздигате авторитета и достойното място..

публикувано на 30.06.24 в 17:30
Вселенският патриарх Вартоломей

Вселенският патриарх Вартоломей: Вземаме лично участие във вашата радост, което открива нова епоха

" Повтаряме настойчиво , дори и с риск да бъдем сметнати за голословни, че отговорностите на Константинополската църква са установени от Светите Вселенски събори , което ще рече от самия Все свят Дух и от Богоносните Отци, които са се вслушали в неговия деликатен и боготворчески полъх и са описали неизменния опит на Църквата , каза Вселенският..

публикувано на 30.06.24 в 17:15
Общината в Бобошево

Частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево заради недостиг на вода

Частично бедствено положение се обявява в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10 ч. на 1 юли 2024 г. според заповед на областния управител на Кюстендил инж.Александър Пандурски. Това се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община Кочериново и на с. Слатино,..

публикувано на 30.06.24 в 17:01
Патриаршеска катедрала

Защо историята на църквата ни е от съществено значение?

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх. На провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанският митрополит Григорий - 66. Пряко от патриаршеската катедрала Мелнишкият епископ Герасим разказа част от историята на Българската православна църква в словото си преди интронизацията на новия патриарх. Богословът..

публикувано на 30.06.24 в 15:52
Ловчанският митрополит Гавриил

Кой е Ловчанският Митрополит Гавриил?

Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Ловчанският Митрополит Гавриил е човекът, под чиято инициатива и помощ е построен катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий"  – най-големият в страната за последните десетилетия. Няколко години семейството му живее в Чехословакия,..

публикувано на 30.06.24 в 15:38
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът: Избрахме един достоен български патриарх

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела на новоизбрания български патриарх Даниил да бъде „нашият истински духовен водач“. Според нея първите негови думи трябва да бъдат за обединението на българския народ: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Избрахме един достоен български патриарх и искам да му пожелая на добър час. Познавам го от общи..

публикувано на 30.06.24 в 15:14