Парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията вика на изслушване председателя на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров.
Повод обаче не е подадената от него оставка, а въпроси, свързани с дейността на ръководения от него орган, които депутатите изпратиха още миналата седмица.
От какво се интересуват депутатите
Въпроси, свързани с ефективността на Комисията по линия на отнемането на незаконно придобито имущество - наложени запори, уважени от съда искове, отнето реално имущество, както и колко пъти КПКОНПИ е била осъдена за неправомерни действия формулираха в продължение на близо час депутатите.
Докато още описваха въпросите дойде новината, че Сотир Цацаров се готви да подаде оставка.
Намерението му официално стана факт този понеделник, а очакванията бяха тази седмица въпросът да бъде обсъден в ресорната парламентарна комисия. Още повече, че Сотир Цацаров остана и без допуск до класифицирана информация, което според юристи прави трудно да си върши работата дори и до 1 март, от когато той е поискал да бъде освободен.
По зададените въпроси отговорите се очакват до дни, след което ще стане ясно и кога ще бъде изслушването на председателя на КПКОНПИ в оставка.
След това изслушване депутатите ще решават дали да поканят и директора на Държавната агенция "Национална сигурност" Пламен Тончев във връзка с отнетия допуск до класифицирана на Сотир Цацаров.
От опозицията са настоявали днес той да бъде изслушан заедно с Цацаров, но мнозинството е надделяло това да стане при необходимост.
Заради липсата на медии на заседанието не стана ясно кога ще бъде обсъждана подадената от шефа на Антикорупционната комисия оставка, както и дали се обсъжда ново име за поста му.
Не знаеше и правосъдният министър Надежда Йорданова:
"С мен избор на нов председател на Комисията не е обсъждан. Това, по което ние работим, е разделянето на двете комисии така, както сме го говорили винаги".
Надежда Йорданова коментира лаконично и други готвени реформи в сектор "Правосъдие".
Промените в Закона за съдебната власт в частта за закриването на специализираните съдилища ще се движат по "бърза писта", за разлика от текстовете, касаещи Висшия съдебен съвет, каза тя.
Русия предприе тази нощ поредна атака с дронове срещу Украйна. След заседание на щаба на военните украинският президент Володимир Зеленски определи Курска и Белгородска област за горещи фронтови зони. Началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким съобщава за пожар в предградията в резултат на руски обстрел тази нощ...
Днес е историческият ден, в който се очаква България да получи зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари догодина. Това ще ни направи 21-вият член на еврозоната. Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то ? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на..
В Окръжния съд в Плевен за 10:00 часа е насрочено делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна и телесна повреда на дядото на момичето при катастрофата край село Телиш в края на март. Час преди това се очаква граждани да се съберат пред Съдебната палата с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на решение за край на войната в Ивицата Газа. Израелският премиер обяви, че е предложил Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Това е третото посещение на Нетаняху след завръщането на Тръмп в Белия дом. Визитата идва седмици след постигнатото..
За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..
"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г. Според него, след..
Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година, прогнозира чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски в интервю за БНР. Г-н Здеховски, Чехия е от страните-членки, които ще се присъединят към еврозоната, но след България. Как изглежда това във вашите очи? "Много се радваме, че България ще се присъедини към..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..