Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако в този конфликт победи Русия, ще фрагментира НАТО на две

Искрен Иванов: В Европа се води война между Русия и САЩ

Ако САЩ спечелят, ще получат контрол върху Украйна, казва политологът

Женева
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В момента между САЩ и Русия се води война в Европа и ако някой очаква тази война да се води, както преди 70 години, това няма да се случи. Буквално месеци преди този сблъсък ядрените сили се събраха и подписаха ясни гаранции, че ядрена война няма да има. Това каза пред БНР Искрен Иванов, политолог и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той анализира ситуацията преди срещата Лавров - Блинкен в Женева.

Нито една от страните няма желание или интерес да отстъпи в този спор, смята Иванов, който прогнозира „просто една размяна на любезности“ и допусна, че евентуално могат да бъдат постигнати устни гаранции или договорки, но срещата по думите му няма да допринесе за диалога.

Преподавателят не вижда как на тази среща би се променил речитативът, който слушаме от месеци насам.

„Този конфликт прерасна в нещо много повече. Ако Русия излезе победител от този конфликт (дори да не е война в конвенционалния смисъл на думата), тя ще успее да фрагментира НАТО на две зони. Първата зона – това са страните от Западна Европа, които ще останат твърдо в американската сфера на влияние, а пък страните от Централна и Източна Европа ще бъдат де юре членки на НАТО, но ще се превърнат в суверенен буфер между руската и американската сфери на влияние“, поясни Искрен Иванов.

Ако САЩ спечелят този конфликт с Русия, то тогава те ще получат контрол върху Украйна, а както пише Збигнев Бжежински в книгата си „Голямата шахматна дъска“: който контролира Украйна, получава пряк достъп до природните и икономически ресурси на Русия. Това ще ограничи, даже елиминира всякакви перспективи на Руската федерация да се върне обратно към времената на Съветския съюз или да се изживява като велика сила на международната сцена.“

Според Иванов превесът на този етап е на страната на САЩ и НАТО, а Западът разполага с повече икономически инструменти, с които може да притисне Русия.

Американската дипломация държи важни козове – граничните на Украйна страни са членки на НАТО. Слабост в тази схема обаче са прибалтийските страни, които са „сравнително отдалечени от зоната на защита на алианса“.

Руската дипломация има един голям коз – тя познава много добре региона, какви са реалностите тук. Нека не подценяваме предимствата на руските военни стратегии.“

Руското въоръжение е на високо технологично ниво, благодарение на сътрудничеството с Китай, отбеляза още преподавателят.

Според Искрен Иванов конфликтът се намира в неговия трети стадий, в който „руската дипломация отново успява да се промъкне в региона“ със стратегия, която много напомня китайските стратегии.

„Ако има интервенция, Русия по-скоро успешно ще присъедини част от сегашната независима Украйна. Кремъл вече е напълно наясно за това, че няма как напълно да овладее цяла Украйна.“

„Добрата новина за нас е, че дори да стане война в Украйна, Украйна не попада по чл. 5 за колективната отбрана. Тоест ако от нас се изисква военна помощ за Украйна, всяка страна членка сама ще трябва да прецени дали да изпрати такава“, подчерта Иванов. Според него закъсняваме с националния консенсус за рационално решение по този въпрос. 

Цялото интервю с Искрен Иванов чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10
Проф. Христо Пимпирев

Подготовката за 33-ата антарктическа експедиция е в последен етап, очаква се корабът да отплава през ноември

Българският антарктически институт организира двудневен семинар, който ще се проведе на 25 и 26 септември в Ахелой. Темата е "Силни страни. Предизвикателства пред научното и логистично сътрудничество на балканските страни в полярните региони". Председателят на института проф. Христо Пимпирев подчерта пред БНР, че това е първа по рода си работна..

публикувано на 23.09.24 в 08:43
Проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Българското общество е на парчета, политиците трябва да ги скрепят

" Бягството от управление означава бягство от политическа отговорност. Българското общество в момента е на парчета , има различни възгледи. Политиците трябва да скрепят тези парчета . Има моменти, в които трябва да преглътнеш егото си".  Това заяви пред БНР проф. Милко Палангурски, историк и преподавател във ВТУ в деня, когато отбелязваме 116-ата..

публикувано на 22.09.24 в 12:50

Певицата Камелия: Обществото ни се раздели на чалгаджии и културтрегери

Цялото интервю на Илия Вълков с певицата Камелия в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 20.09.24 в 18:16