Американският президент ще обсъди с екипа следващите стъпки на администрацията след срещата на държавния секретар Антъни Блинкън с руския външен министър Сергей Лавров в Женева.
Говорителят на Белия дом Джен Саки не изключи да се обсъди и възможност за нова среща между Джо Байдън и Владимир Путин.
На брифинг в Белия дом Саки припомни, че Байдън е привърженик на преките разговори между лидери, но тепърва предстои да се разбере дали това е подходяща следваща стъпка:
„Не мога да ви да ви дам прогноза дали това ще се случи, но ако има препоръка за такава стъпка и ние приемем това за ефективно в този момент - разбира се. Президентът винаги е бил отворен за срещи между лидери.“
По думите на Блинкън пред чуждестранни медии Съединените щати към момента залагат на ясно изразяване на притесненията си от ново руско нахлуване в Украйна и дават да се разбере, че Русия ще плати голяма цена ако се стигне до влизане дори „на един руски войник“.
В същото време Саки каза, че Вашингтон е „готов да продължи диалога и дипломацията.“
Oчаква се следващата седмица Съединените щати в писмен вид да отправят към Русия притесненията си, както и тези на съюзниците за действията по границата с Украйна. Саки заяви, че бъдат представени и идеи за подсилване „усещането за сигурност“ на всяка страна.
„Дискутират се няколко стъпки, които можем да предприемем. Всички ние, в това число и Русия, да увеличим нивото на прозрачност, да намалим риска, да засилим контрола на оръжията, да изградим доверие. В координация сме с нашите съюзници и партньори и очакваме държавният секретар Блинкън да се срещне външния министър Лавров за продължаване на разговорите.“
Вашингтон отказва да приеме искания на Москва като например гаранции, че Украйна няма да бъде приета в НАТО с аргумента, че такива искания противоречат на принципа суверенни държави да решават сами своето бъдеще.
Междувременно американският представител в ООН Линда Томас-Гринфилд заяви, че не е в интерес на Русия да прекъсва доставките на газ за Европа в случай на санкции срещу Москва заради ситуацията в Украйна.
617 заявления за обезщетения за измръзнали овощия са подадени от земеделски производители от Кюстендилско. Те са за около 220 декара площи, които ще бъдат проверени от експертни комисии, за да се установят конкретните щети за всяка от градините. Плододаващите масиви в региона са около 25 хил. декара. Срокът за подаване на заявленията беше до..
Екипи на пожарната, горски работници, от местното население гасят пожар в района на селата Илия, Църварица и Горно Тишаново, казаха за БНР от Общината в Невестино. Огънят е обхванал около 50 декара, ситуацията е под контрол, каза за БНР към 20 ч. говорителят на Областната дирекция на полицията в Кюстендил Катя Табачка. Гори низово, изцяло в..
Над 40 000 души на Острова подписаха петиция, с която се иска на Доналд Тръмп да не бъде позволено да говори пред британския парламент. Американският президент е очакван на безпрецедентно второ държавно посещение в Обединеното кралство, след като премиерът Киър Стармър му предаде покана от крал Чарлз Трети. Доналд Тръмп обаче има своите сериозни..
Специализирани полицейски операции "Алкохол, наркотици, неправоспособност и скорост“ са планирани в Кюстендилско за празниците от 1 до 6 май, съобщават от Областната дирекция на МВР. Очаква се засилен трафик и много хора да предприемат пътувания. Контролните мерки по пътищата предвиждат включването и на оперативни служители с небрандирани..
Фаворитът в социологическите проучвания преди президентските избори в Румъния Джордже Симион не участва в нито един от предизборните дебати, организирани преди първия тур тази неделя, съобщават румънските медии. Тази вечер е последният от дебатите. Крайнодесният Джордже Симион е фаворит за президентските избори в Румъния 11 кандидати за..
Близо 2500 консерви получиха семейства от Лехчево, които пострадаха при наводнението в събота. Помощта е от частна фирма от Добрич и Българския Червен кръст в Монтана Още доброволци разчистват къщите в Лехчево и Кобиляк след наводнението Община Монтана помага с техника на пострадалите от наводнението в Лехчево и Кобиляк Хуманитарната..
Вътрешният министър Даниел Митов разпореди мерки за подобряване на функционирането на системата BG-ALERT. След искането на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за проверка на системата, в МВР ще бъде създадена комисия, която да изясни проблемите с предаването на съобщения на 23 април, когато беше регистрирано силното земетресение..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..