Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Калпакчиев: Да започне конституционна дискусия за съдебната реформа

Снимка: Ани Петрова

"Темата за съдебната реформа беше изведена като приоритетна, това не е случайно, тъй като повече от 30 години демократичен преход съдебните реформи буксуват". 

Това каза пред БНР съдията от административния съд в София Калин Калпакчиев. Според него причината за това е заложена в самата Конституция

"Предаването на еднакъв статут на съдиите и прокурорите, създаването на общ за тях съдебен съвет, капсулирането на управлението на съдебната власт с мнозинство в него на партиите, които с техните зависимости и недостатъци инфектираха съдебната власт. Външната квота не трябва да е политическа, а обществена. Или ако е политическа, да не е партийна, да е в по-широк смисъл". 

Калпакчиев цитира предложение на Съюза на съдиите - "прокурорската колегия трябва да си установи мнозинство на външна квота - парламентарна, но не от прокурори, която да осъществява форма на обществен контрол и отчетност на главния прокурор, която да е в противовес на неговата свръхсила в централизираната прокуратура". 

В предаването "Неделя 150" той допълни: 

"Трябва на прокурорски съвет да бъдат възложени кадровите въпроси - повишаването, избора на прокурор, дисциплинарно наказание. И в този съвет главният прокурор да няма мнозинство. Така от една страна няма да има дисциплинарна и кариерна власт над прокурорите, но ще запази процесуалната си функция, което е важно за ефективността на разследването... Това може да се случи с промяна в Закона за съдебната власт или чрез предстоящия избор на нов Висш съдебен съвет. Да се изберат от парламента членове на прокурорската колегия, които да не са прокурори. За съдийската колегия е важно - да има външна квота, но автентично външна - не представители на политически парти, не съдии. Адвокатите и представителите на академичната общност са естествен коректив... Парламентарните представители на прокурорската и на съдийската колегии не трябва да бъдат прокурори или съдии. Това ще осигури действителен обществен контрол, а и ще предпази от развращаване самите магистрати, които десетилетия са били подложени на процес на политическо обладаване". 

Според съдията, за да могат независимите и компетентни личности да излязат напред и да бъдат лицата на системата, средата трябва да бъде променена

"За да има успех този път съдебната реформа, трябва всички линии на действие да се движат едновременно. И реформата да не бъде оставена само на политиците или само на съдиите и прокурорите. Широките обществени дебати ще бъдат коректив. Още от сега е важно да започне конституционната дискусия". 

Той предупреди за опасност, която е такава и за много демократични общества - бюрократизирането на съда, самозатварянето му, превръщането на съдиите в чиновници ги кара да неглижират реалните проблеми на хората и да се съсредоточават само в това да си решават делата: 

"Това поражда и поддържа разяждащото усещане за несправедливост. Ние сме общество с изключително големи неравенства - икономически, социални, имаме големи групи от маргинализирани хора. Съдът би могъл да има водеща роля в решаването на тези големи неравенства, като бъде фактор, който свързва хората, които имат нужда от правосъдие, със социалната структура на държавата. Защото в един момент можем да се окажем с идеална Конституция, с идеално реформирани институции и с един бюрократичен съд, който не върши никаква работа". 

Интервюто с Калин Калпакчиев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за храните

Със 166 гласа ЗА и само 9 въздържали се (от МЕЧ) депутатите приеха на първо четене промените в Закона за храните. С тях се въвеждат определения за понятията "находище на минерална вода", "подземно водно тяло"  и "извор" за бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели. Целта е да се постигне..

публикувано на 21.05.25 в 13:05

МС отпуска 23 млн. лв. по 3 национални инвестиционни програми в образованието

23 милиона лева отпусна правителството по три национални инвестиционни програми в образованието – тези за  изграждане, надстрояване, пристрояване и реконструкции на детски градини и училища, за основен ремонт и изграждане на физкултурни салони и спортни площадки и програмата за саниране, обзавеждане и ремонт на студентски общежития. Парите са..

публикувано на 21.05.25 в 13:02
Гроздан Караджов

Кабинетът отпусна 238 млн. лв. за железопътната инфраструктура

238 милиона лева отпусна правителството на Министерството на транспорта и съобщенията. С парите ще се индексират и компенсират фирмите, които работят по ремонта и полагането на нова  железопътна инфраструктура. Вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов коментира: "Тези индексации датират още от юни месец 2021 година, като цялата сума..

публикувано на 21.05.25 в 12:45
Съдебна палата

Емилия Русинова временно оглави Софийската градска прокуратура

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет прекрати процедура за избор на градски прокурор на София заради оттеглянето от процедурата на единствения кандидат Ангел Илиев.  След като с друго решение съдебните кадровици освободиха - поради пенсиониране, досегашната ръководителка на Софийската градска прокуратура Илияна Кирилова, без дебат те..

публикувано на 21.05.25 в 12:45
Израелски танк в Газа

Йоргос Герапетридис: Кръвопролитията в Газа трябва да се прекратят незабавно

Гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис предложи в ООН Атина да посредничи на мирните преговори между Израел и Палестина. Великобритания е готова да наложи санкции на членове на израелското правителство "Атина поддържа добри дипломатически отношения както с Израел, така и с Палестина", заяви гръцкият външен министър пред Съвета за сигурност..

публикувано на 21.05.25 в 12:40
Британският министър на външните работи Дейвид Лами

Великобритания е готова да наложи санкции на членове на израелското правителство

Великобритания е готова да наложи санкции на висши членове на израелското правителство, след като преустанови търговските преговори със страната заради "недопустимото“ ѝ военно поведение в Газа.  Най-малко 19 жертви на израелски удари в Газа през изминалата нощ Британският министър на външните работи Дейвид Лами осъди "чудовищните“ призиви на..

публикувано на 21.05.25 в 12:29
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Законът за медиацията – приет, последният необходим за второто плащане по ПВУ

Правителството прие Закона за медиацията, който е последният, необходим за да бъде получено второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че текстовете са съобразени с решението на Конституционния съд, който отмени правосъдната реформа. Той подчерта, че процесът по медиация ще..

публикувано на 21.05.25 в 12:14