Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо 5G честотите притесниха авиацията в САЩ

5G мрежите в България и Европа използват честоти, които не биха попречили на работата на летищата и самолетите

Снимка: БГНЕС

5G честотите притесниха доста авиацията в САЩ. Причината за това е спецификата в използването на навигационните уреди на борда на самолетите. В Европа, а и в България, не се говори по тази тема. Но ситуацията е малко по-различна от тази зад Океана.

Засега проблемът с използването на 5G честотите близо до летищата си остава в САЩ, защото причината за възникналия казус е чисто техническа.

Авиожурналистът Александър Богоявленски обяснява, че мобилните оператори в САЩ използват честотна лента, която е по–близка до работата на радиовисотомерите – устройствата, които са важни за сигурното кацане на самолета по време на ограничена или нулева видимост. А по-новите самолети използват по-нови устройства с по-висока разделителна способност, което при еветуално засичане с мобилните станции би дало и грешни сигнали към компютрите на борда
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Колко полета и нови летища могат да бъдат засегнати

Американският авиопревозвач United Airlines вече обяви, че проблемът може да засегне близо 15 000 полета, милион и 250 хиляди пътници и тонове пратки, за които се ползват самолети с чувствителните на 5G радари. Загубите за авиобизнеса няма да са само за компаниите в САЩ. Наскоро най-големият в света оператор на Boeing 777 - Dubai's Emirates - заяви, че спира да лети девет дестинации в САЩ. Двете големи японски авиокомпании заявиха, че ще съкратят полетите на Boeing 777. Air India обмисля прекратяване на полетите или смяна на самолетите. За смяна ва машините – също скъпа мярка – заговориха корейските, сингапурските и британските авиолинии, други са пренасрочили полетите си. Неофициално се говори, че производителите на нови самолети, като „Бойнг“ например, са издали технически съвети за възможни потенциални смущения.

В САЩ пък двата най-големи телекома, които са платили близо 80 милиарда долара за правата на честотната лента, сега са принудени да забавят въвеждането ѝ на около 50 летища и да предприемат допълнителни действия в следващите 6 месеца, за да няма проблеми.

Снимка: архив, БНР

Коментарът на специалистите

Джон Шии обяснява в интервю за yahoofinance, че проблемът дори не е само за самолетите. Шии е от американската хеликоптерна асоциация и казва, че е рано е още да се използват тези честоти:

"Аз напълно разбирам в каква ситуация са тези, които са платили милиардите долари за лицензите. И са се надявали, че в един момент ще могат да включат тези на честоти за комерсиалните цели. Заради настояването на федералната администрация телекомите се наложи все пак да отложат два пъти включването. А сега доброволно предлагат 6 месеца да се самоограничат. Но на нас, като авиатори ще ни се наложи да преоборудваме хеликоптерите, да се съобразяваме с допълнителни условия за сигурност. И то във време, в което няма технология, която защитава тези радиовисотомери от смущенията на 5G мрежите.

Затова смятам, че изначално е доста прибързано решението на мобилните оператори да включат тези честоти да ги използват. Още преди заедно да са намерили някакви решения. За самолетите може да е проблем, но за хеликоптерите още повече. Ние летим много по-ниско, в градски райони, в които е най-вероятно да има кули на операторите. Но и с хеликоптерите изпълняваме дейности по гасене на пожари, полицейска работа. Затова се опитваме да намерим някакво решение. Дали това ще са буферни зони около тези клетъчни кули. Или използването на филтри. Но всичко трябва да се решава във време, в което системите на мобилните оператори вече работят", казва Шии.

Българският прочит  

Технологии, особено по системите на самолетите, не се сменят току-така, припомня авиожурналистът Александър Богоявленски. Защото зад всяко инженерно решение в авиацията стои поне един фатален инцидент. Но европейските, както и българските превозвачи и летища няма да имат проблеми с пускането на 5G мрежите в близост до тях, счита още Богоявленски.

Мобилните оператори у нас

От Българската асоциация на кабелните и комуникационни оператори, в която членуват и трите големи мобилни оператора у нас, припомнят, че 5G мрежите в България и Европа използват честоти, които не биха попречили на работата на летищата и самолетите. Българските мобилни оператори работят изключително задълбочено и внимателно при планирането, разгръщането и пускането в експлоатация на мрежите и съоръженията, твърдят от асоциацията. Текущите доклади не показват никакви данни за смущения между 5G услуги и уредите за измерване. През януари телекоминукационинте регулатори в Норвегия посочват, че не са били докладвани случаи на смущения на висотомерите. Измервания във Франция също не са показали смущения.

Още акценти по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51