Домът на хумора и сатирата - символен за Габрово и габровци, е създаден на 1 април 1972 година. Идеята възниква и се развива на основата на местния хумористичен фолклор и веселите карнавални празници. Основен двигател за реализирането на мащабните намерения е първият директор на Дома - покойният вече Стефан Фъртунов. Той е юрисконсулт по професия, но е запален събирач на габровски анекдоти.
През 70-те години на 20-и век Габрово е домакин на Национален фестивал на хумора и сатирата, в рамките на който се провеждат карнавал, национални и международни изложби на карикатура, международно биенале на карикатурата и малката сатирична пластика. В града се организира народно състезание по остроумие, връчена е национална награда за хумор и сатира в литературата, провежда се фестивал на комедийния и анимационния филм. В бъдеще основен организатор на всички тези изяви е Домът на хумора и сатирата.Новият културен институт се настанява в старата кожарска фабрика на братя Калпазанови, на левия бряг на Янтра. Домът е първият случай у нас, в който стара индустриална сграда се трансформира за културни цели - тенденция, развиваща се навсякъде по света в последните години. В Габрово това се случва още през 70-те, и този факт може да се прибави към много други, свидетелстващи за това колко са напредничави местните хора, за които казват, че когато по света за нещо се заговори, в Габрово то вече се прави.
Музеят работи, развива се и се променя, но мотото, измислено от Радой Ралин остава същото, а именно "Светът е оцелял, защото се е смял".
В празничната година екипът на Дома на хумора ще открие нова зала, в която ще отправим поглед към миналото.
"Цяла година ще посветим на 50-годишнината. Конкретната дата е 1-ви април. Ще го посрещнем с нова зала, посветена на габровският хумор и неговата история, за която работим с Христо Комарницки, с господин Балев като сценарист, със студио за анимация, което прави няколко анимационни клипа, които да разкажат как и защо Габрово става столица на хумора, как се развива карнавала в Габрово, каква е историята на самия Дом на хумора от създаването му през 1972 до днес", каза за БНР Маргарита Доровска, директор на Дома на хумора и сатирата в Габрово.
Директорката на Музея съветва да запазим в календара си - освен 1-и април- още една дата:
"20 май - тогава е откриването на Биеналето. Целият този дълъг уикенд от 20 май петък, 21 май - деня на карнавала, до 24 май ние ще имаме страхотна програма, посветена на темата екология, с изключително много гости, които идват за Биеналето. Самото Биенале ще остане до края септември с много активна програма от събития. Освен изложби ще има и много събития", допълни за „Нощен хоризонт“ Доровска.
Програмата за 50-годишнината на Музея няма да приключи с веселите габровски празници, а ще продължи през цялата година.
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..